عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - Saturday 19 September 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

برنامه آمایش استان

۱۳۹۲/۷/۱۶ تعداد بازدید: ۷۵۳
print

از عمر نظام برنامه ریزی در ایران که بر اساس برنامه ریزی بخشی پایه ریزی شده است، حدود شش دهه می گذرد.

  برنامه آمایش استان

از عمر نظام برنامه ریزی در ایران که بر اساس برنامه ریزی بخشی پایه ریزی شده است، حدود شش دهه می گذرد. نگرش بخشی به توسعه، به ویژه در چند دهه نخستین برقراری نظام برنامه ریزی توسعه در کشور، متأثر از دیدگاه های مطرح در جهان بوده است. اجرای برنامه های توسعه اقتصادی متکی بر رویکرد بخشی در ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان، منجر به عدم تعادل های منطقه ای، حاشیه ای شدن برخی مناطق، از دست دادن منابع و توان های منطقه ای و نابرابری های سرزمینی شده است. بررسی وضعیت کنونی کشور بیانگر آن است که تمرکز گرایی و غلبه بر رویکرد بخشی در برنامه ریزی ها روند توسعه کشور را دچار اختلال کرده است.
برخلاف رویکرد بخشی، آمایش سرزمین با رویکرد همه سونگر در چارچوب توسعه فضایی، سعی دارد با پدیده عدم تعادل های منطقه ای برخورد کرده و راه کارهای مناسب برای تحقق توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار در سطح زمین، ارائه نماید. حرکت کشورهای در حال توسعه در مسیر توسعه پایدار، مستلزم توسعه به سطوح منطقه ای و محلی در برنامه ریزی توسعه است که درچارچوب نظام برنامه ریزی بخشی، به دلیل تمرکزگرایی، دستیابی به آن امکان پذیر نیست.
در پی احساس چنین نیازهایی در فرآیند توسعه پایدار و همه جانبه کشورهای جهان، و از جمله ایران، مفاهیم، دیدگاه های نظری و روش های برنامه ریزی در سطوح منطقه ای و محلی از یکسو و سطوح فعالیتی از سوی دیگر باشد. برنامه ریزی فعالیت و سکونت در پهنه سرزمین در ابعاد گوناگون ملی، منطقه ای و محلی و در زمینه های گوناگون فعالیت و با رویکردهای جامع نگری، پایداری و استفاده از علوم و فنون جدید در در برنامه ریزی توسعه و به منظور تحقق اهداف نوین توسعه، در سال های اخیر در جهان رواج یافته است. مطالعه تجربه کشورهای مختلف جهان در رابطه با آمایش سرزمین در سطوح مختلف، درس های ارزشمندی از نظر ضرورت توجه به ابعاد گوناگون اجتماعی، قومی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برنامه ریزی به ما می آموزد. مطالعه دیدگاه های نظری موخر در این زمینه، ضرورت تعمق در اندیشه های توسعه بر اساس اصول پایداری، حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی، تکیه برنامه های توسعه منطقه ای و آمایش سرزمین بر منابع انسانی، سرمایه ای اجتماعی، دانش بومی و توسعه درونزا همزمان با تحکیم ارتباطات با جهان و ایجاد پیوندهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در چارچوب تعامل جهانی، را بیش از پیش مطرح می سازد.
انتظار می رود، سیاست گذاران، تصمیم گیران، متفکران و کلیه دست اندرکاران توسعه استان ها در تعامل سازنده با یکدیگر، بتوانند در چارچوب توسعه ملی و برنامه آمایش سرزمین، برنامه آمایش استان های کشور را متناسب با شرایط و ظرفیت های توسعه هر استان تدوین و اجرا نمایند. تعامل مستمر میان دست اندرکاران تدوین و اجرای برنامه های آمایش استانی با مرکز ملی آمایش سرزمین می تواند در حل به موقع مشکلات و رفع موانع موجود بر سر راه توسعه استان مؤثر باشد. انتقال تجربه های عملی استان ها در این زمینه نیز می تواند در حرکت توسعه در آینده مثمر ثمر باشد. آنچه را در پیش رو دارید، کوششی است در جهت متحول کردن دیدگاه و نگرش دست اندرکاران برنامه ریزی توسعه در سطوح منطقه ای و در استان های کشور در چارچوب تحولاتی که در بالا ذکر شد. تا بدین وسیله برنامه های آمایش استان بر اساس دیدگاه های علمی جدید، با رویکرد همه سونگر، تأکید بر جنبه های توسعه پایدار و استفاده از ابزارهای علمی و فنون نوین، تدوین گردد. اعتقاد راسخ بر این است که بدون چنین رویکردی نمی توان ضمن پاسخگویی به مسائل و نیازهای توسعه متوازن استان ها، موجبات پیشرفت و ارتقاء جایگاه کشور را در جهان پرتلأطم و به هم پیوسته کنونی فراهم نمود. امید است با همکاری مسئولین و متخصصین برنامه ریزی آمایش استان ها و در تعامل مداوم با پیشرفت های علمی، چارچوب نظری و تجربه های علمی، در تصحیح مستمر روش ها و راه کارهای پیشنهادی به منظور دستیابی به توسعه پایدار، یکپارچه و همه سویه، یاور یکدیگر باشیم.
در این مجموعه که با هدف تهیه شرح خدمات کلی برنامه آمایش استان تهیه شده است، پس از ارائه تعریف آمایش با رویکرد جدید، هدف از تدوین برنامه آمایش در سطح استان در چارچوب اصول مصئب آمایش سرزمین، بیان شده است. پس از آن، ملاحظات اساسی در تهیه برنامه آمایش استان مورد توجه قرار گرفته است و در پایان نیز سازماندهی و شرح وظایف گروه های کاری آورده شده است.

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان