عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - Thursday 6 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

- فخرالدین اسعد گرگانی

۱۳۹۲/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۱۱۹۵
print

-          فخرالدین اسعد گرگانی

  فخرالدین اسعد گرگانی:

 

فخرالدین اسعد گرگانی از داستان سرایان بزرگ ایران است که در نیمه اول قرن پنجم هجری می زیست. دوره شاعری و شهرتش مصادف بوده با عهد سلطان ابوطالب طغرل بیک سلجوقی و گویا در اواخر عهد همین پادشاه بعد از 455ه.ق. وفات یافته استو تنها اثر او منظومه ویس و رامین است که بین سالهای 455 – 446 هجری از ترجمه پهلوی به نظم پارسی درآمده است. موضوع این منظومه یک داستان کهن ایرانی است که مربوط به دوره اشکانیان بوده است. بسیاری شاعران در پرداختن منظومه هایشان به وی نظر داشتن از جمله نظامی در پرداختن خسرو و شیرین.

 

-          محمدرضا لطفی:

محمد رضا لطفی، نوازنده سرشناس تار، ردیف دان و موسیقی دان ایرانی در 17 دی سال 1325 در شهر گرگان به دنیا آمد. وی به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت و موسدر سال 1353 به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال 1354 گروه شیدا را راه اندازی کرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت. کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی مثل حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی راه اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشمگیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفته ی بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می روند یقی را نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، حبیب الله صالحی فرا گرفت.

 

-          میرداماد استرابادی:

سید محمد باقر فرزند سید محمد استرابادی داماد شیخ علی بن عبدالعالی معروف به محقق ثانی، در دوران کودکی در مشهد مقدس بوده است، میرداماد بزرگترین حکیم عصر صفوی است که با ظهور خود در حوزه فکری اصفهان، فلسفه را متحول ساخت. ازین رو، به معلم ثالث شهره شد. او بر این باور بود که جریان های فلسفی پیشین خام اند و به همین دلیل سعی داشت تا مبانی حکمت مشاءرا با جلوه های اشراقی در هم آمیزد و با استفاده از تعالیم اعتقادی شیعی، نظام فلسفی اسلامی را ارایه دهد که خود آن را «حکمت یمانی» نامید.

او شاگردان برجسته بسیاری نظیر ملاصدرا، میر سید احمد علوی، ملا شمسای گیلانی و محمد اشکوری را پرورش داد و آثار ارزشمندی نظیر «تقویم الایمان»، «الافق المبین» و «القبسات» را از خود به یادگار گذاشت که همراه از منابع اصیل و ارزشمند حکمت اسلامی به شمار می آیند.

 

-          میرزا محمد حسینی:

عالم دینی رجال شناس، محدث، فقیه اصولی و مفسر در گرگان زاده شد. وی معروف به صاحب رجال بوده و در نجف اشرف اقامت داشت. او سه دوره رجال تالیف کرد که به صغیر و کبیر و وسیط معروفند. رجال کبیر او «منهج المقال» است. آیات الاحکام از دیگر کتب معروف است. پایان عمر را در مکه اقامت گزید و در سال 1026 یا 1028 در همان جا در گذشت و در نزدیک قبر حضرت خدیجه (ص) به خاک سپرده شد.

 

-          ابراهیم شباک:

ابوطاهر ابراهیم بن مطهر شباک گرگانی، فقیه، محدث و دانشمند نامی قرن پنجم و ششم هجری در گرگان متولد شد. از شاگردان امام محمد غزالی بود و در نظامیه نیشابور به تدریس پرداخت. وی از مخالفان سرسخت اسماعیلیه بود و سرانجام نیز در سال 513 ه.ق به دست آنان به شهادت رسید.

 

-          ابوبکر صولی:

ابوبکر صولی جرجانی، تاریخ نگار و ادیب نامی قرن چهارم هجری، در یکی از روستاهای جرجان (گنبدکاووس) زاده شد. مهم ترین آثار او عبارتند از : الوزراء، الاوراق (در تاریخ سیاسی خلفای عباسی)، ادب الکتاب  و ...

 

-          کمال الدین عمادی:

کمال الدین عمادی جرجانی، ادیب و لغت شناس سده های هشتم و نهم هجری، در گنبد کاووس به دنیا آمد شاهکار ادبی وی شرح رساله الالفاظ الخوارزمیه التی توجد فی قنیه المبسوط است.

 

-          فصیحی گرگانی:

این شاعر سده ی پنجم هجری در دربار عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بود. مهم ترین آثار وی عبارتند از: وامق و عذرا، شادبهر، عین الحیوه.

 

-          ابوطالب میرفندرسکی:

 

دانشمند، مورخ و شاعر شیعی سرا، میرزا ابوطلب فندرسکی در سال 1067 ه.ق در رامیان متولد شد. این عالم طراز اول روزکار صفویه از محضر علامه مجلسی، آیت الله حسین خوانساری و علامه محقق سبزواری کسب فیض نمود. آثار: ترجمه ی فارسی شرح لمعه، بیان البدیع، ساقی نامه، تاریخ صفویه، النتهی (در نجوم)، مجمع البحرین (در علم عروض)، حشیه بر کافی، حاشیه بر شافیه و چندین حواشی دیگر.

 

-          ابوسلیک گرگانی:

ابوسلیک گرگانی، شاعر و موسیقیدان نامدار قرن سوم هجری، در سال 278 ق در گنبد کاووس چشم به جهان گشود. او از نخستین سخن سرایان پارسی گوی قرون اولیه هجری و آخرین شاعر دوره طاهریان و سامانیان و از شاعران عهد صفاری و معاصر و شاعر دربار عمرو لیث صفاری است.

وی را ابداع کننده ی یکی از پرده های موسیقی است که به نام خودش شهرت یافته است.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان