عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

مختومقلی فراغی

۱۳۹۲/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۱۶۷۸
print

مختومقلی فراغی

مختومقلی فراغی:

 

شاعر و عارف ایرانی ترکمن در سال 1153 ه.ق. در روستای حاجی قوشان گنبد کاووس در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش دولت محمد آزادی و مادرش عرازگل نام داشت.

در تاریخ ادبیات ترکمن، شاعری پرآوازه و تواناتر از مختومقلی فراغی نمی توان یافت که به قولی پدر ادبیات ترکمن به شمار می آید. در مدرسه کونگلدش بخارا تدریس می کرد و ر آنجا با شخصی به نام نوری کاظم بن باهر آشنا شد و با وی به سیر و سیاحت و کسب تجربه های جدید و دیدن سرزمین های تازه افغانستان و هندوستان پرداخت. در خیوه به مدرسه ی شیر غازی – نامدارترین مدرسه آن زمان که در سال 1713 میلادی تاسیس شده بود، رفت. در سن 57 سالگی و در سال 1210 ه.ق. در کنار چشمه عباساری در دامنه سونگی داغ بدرود حیات گفت. پیکر او را بر شتری سفید نهاده به روشتای آق توقای آوردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند. قالب عمده ی اشعار او مسمط، بویژه مسمط مربع است. اکثر اشعار مختومقلی در وزن هجایی سروده شده اند.

 

-          حکیم لامعی گرگانی:

لامعی گرگانی متخلص به لامعی، در بکر آباد گرگان به دنیا آمد. لامعی مداح خواجه نظام الملک، وزیر آلپ ارسلان (455-465 ه.ق.) بود و پیش از وی عمیدالملک کندری را مدح گفته بود. پس از دوره آلپ ارسلان از لامعی شعری در دست نیست. دیوان لامعی به تصحیح استادان سعید نفیسی (چ اول 1319) و محمد دبیرسیاقی (چ اول 1353) انجام یافته است. پس از سالها که تصحیح تازه ای با وجود یافته شدن چندین نسخه ی دیگر از دیوان لامعی صورت نگرفته بود، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان دیوان لامعی گرگانی به تصحیح دکتر محمد درزی را منتشر کرد. لطفعلی بیک آذر بیگدلی در تذکره خویش می نویسد: "آخر الامر در سمرقند رفته وداع این عالم فانی کرد.

 

-          امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس وشمگیر:

امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر بن زیار از شاهزادگان خاندان زیاری است. این خانواده در قرن چهارم و پنجم هجری در شمال ایران به خصوص در گرگان و طبرستان و گیلان و دیلمستان حکمرانی داشته اند. امیر کیکاووس به روایتی در سال 412 هجری متولد و در سال 462 هجری وفات یافته است. امیر عنصر المعالی که دختر سلطان محمود غزنوی همسرش بوده از او پسری بنام گیلانشاه داشته است و کتاب قابوس نامه در 44 باب برای پسرش گیلانشاه نوشته است. ملک الشعرای بهار آنرا "مجموعه تمدن اسلامی پیش از مغول" می نامد. اهمیت و شهرت قابوس نامه به حدی بوده است که سلطان مراد دوم پادشاه عثمانی (820 تا 850 هجری) فرمان داد آنرا به ترکی ترجمه کنند و پس از آن نیز به زبانهای آلمانی و فرانسوی انگلیسی روسی عربی ژاپنی ترجمه شده و این باعث شهرت بیش از پیش آن و مایه فخر ما ایرانیان است.

 

-          حکیم میر فندرسکی:

حکیم و فقیه فاضل سید ابوالقاسم حسینی معروف به «میرفندرسکی» از چهره های درخشان حکمت و عرفان به شمار می رود. این حکیم وارسته در حدود سال 970 قمری در روستای فعلی نامتلوی شهر خان ببین در استان گلستان که از گذشته دور به مجموعه ی آن منطقه «فندرسک» می گفتند دیده به جهان گشود. نخست دروس مقدماتی را در زادگاه خویش فرا گرفت.

تولد: در حدود 970 قمری – محل تولد: گرگان – وفات: 1050 قمری – مزار: تخت فولاد اصفهان – عمر: 80

اساتید: بزرگانی چون چلبی بیگ تبریزی، اشرف الدین علی و ...

شاگردان: ملا رجب علی تبریزی، آقا حسین خوانساری، ملا محمد باقر سبزواری، میرزا رفیعا نائینی و ... .

آثار: رساله صناعیه، رساله حرکت، رساله فارسی در کیمیا، قصیده بائیه، شرح جوگ با شست و ... .

 

-          ابوسهل مسیحی:

ابو سهل مسیحی، عیسی بن یحیی مسیحی جرجانی (د پس از 400 ق/ 1010م) پزشک، فیلسوف، ستاره شناس و ریاضی دان ایرانی. از زندگی وی آگاهی اندکی در دست است. عمده ترین ماخذ درباره ابو سهل روایتی است که نظامی عروضی (ص 118 – 121)آورده است. ابوسهل را استاد ابن سینا در پزشکی دانسته یا به شهرت این انتساب اشاره کرده اند ابو سهل در فلسفه نیز جایگاهی ویژه داشت. فخر الدین رازی وی را در زمره بزرگ ترین فیلسوفان دنیای اسلام آورده است. ابوسهل از جمله کسانی است که احکام نجوم را – که در حکمت قدیم از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و بسیاری در رد یا قبول آن رساله هایی نوشته بوده اند – بی اساس و عاری از برهان شمرده اند. فخرالدین رازی رساله ای در رد احکام نجوم به وی نسبت داده است.

اصناف العلوم الحکمیه، در این کتاب شاخه های گوناگون دانش ها را بر شمرده است، رساله الادویه، ارکان العالم، اصول علم النبض، اظهار حکمه الله تعالی فی خلق الانسان و الطب الکلی از مشهورترین نوشته های ابوسهل است.

 

-          امیر ابوالمعالی حسینی:

دانشمند و فقیه شیعی، سید امیر ابوالمعالی بن بدرالدین حسن حسینی استرآبادی، در گرگان به دنیا آمد. بنا به گفته ی افندی وی از سادات و از شاگردان زبده ی محقق کرکی بوده است.

کدالیمین و عرق الجبین، عشره الکامله، و ترجمه رساله ی نفلیه شهید اول.

 

-          فضل الله حروفی استرآبادی:

صوفی و شاعر قرن هشتم هجری معروف به نعیمی استرابادی در سال 740 ه.ق.  در گرگان به دنیا آمد. وی در عهد تیمور لنگ می زیست و موسس طریقه ی حروفیه است. گویند میرانشاه فرزند تیمور و حاکم آذربایجان، او را احضار و به امر پدر و به فتوای علمای عصر به قتل رساند و سر و جسد او را سوزانداند. این اتفاق در سال 804 افتاد . جاودان کبیر و جاودان صغیر، انفس و افاق، محبت نامه، مثنوی عرش نامه، دیوان اشعار، نوم نامه (به لهجه استرابادی) از آثار اوست.

 

-          میر سید شریف جرجانی:

علی بن محمود جرجانی معروف به میر سید شریف جرجانی ادیب، عارف، حکیم، فقیه، زبان شناس و پژوهشگر نامی سده 8 ایران زمین در سال 740 ه.ق در روستای باغو از توابع شهرستان بندر گزدیده به دنیا گشود. در گنبد کاووس و گرگان به کسب علوم پرداخت و برای تکمیل تحصیلات خود به شیراز، لسان الغیب حافظ شیرازی، از محضر وی کسب فیض نمود. تا کنون بیش از 37 اثر از ایشان شناخته شده است مانند شرح فولئد الغیاثیه و شرح ایساغوجی.

 

-          عبدالقاهر جرجانی:

ابوبکر عبدالقاهر بن عبدالرحمن بن محمد جرجانی ادیب، نحوی و لغوی و قرآن پژوه و نظریه پرداز بزرگ ادبی در سال 400 ه.ق. در روستای  گور سرخ از توابع جرجان چشم به جهان گشود. وی را از مشاهیر علما و بنیان گذار علم معانی و بیان می دانند. در گنبد کاووس به تدریس پرداخت و بسیاری از طلاب برای یادگیری نحو و علوم ادبی و درک محضر او به آن جا شتافتند. از جمله شاگردان وی احمد بن عبدالله مهابادی، ابوالحسن علی بن محمد فصیحی و خطیب تبریزی بودند. بیش از 20 اثر از ایشان در منابع رجالی فهرست شده است. مانند اعجاز القرآن و اسرار البلاغه به گفته دکتر مهدی محبتی، 33 عنوان کتاب مستقل به زبان های مختلف درباره وی و نظریاتش منتشر شده است حال آن که در زبان فارسی تنها یک عنوان بوده است.

 

-          ابن شرفشاه حسینی:

(645 – 715 / 717 / 718)، فیلسوف، عالم، نحوی و طبیب. از مردم استرآباد بود از زادگاهش به مراغه رفت، نزد خوجه نصیرالدین طوسی درس خواند و در زمره ی شاگردان برجسته ی وی درآمد و تا پایان زندگی خواجه در کنار او بود. وی بر برخی از کتب استادش شرح نوشت و پس از مرگ خواجه نصیر به موصل رفت و در مدرسه نوریه به تدریس حکمت مشغول شد و تا پایان عمر در موصل ماند. برخی منابع او را شیعه و برخی دیگر شافعیش می دانند اما آرای فلسفس و کتب او در حکمت موید تشیع اوست. صفدی از حلم و تواضع زائدالوصف او سخن گفته است. از جمله شاگردان وی: زین الدین علی بن حسین و شیخ تاج الدین علی بن عبدالله تبریزی. از آثار وی: شرح «مختصر» ابن حاجب، در اصول؛ شرح «تجرید الکلام «خواجه نصیرالدین» شرح «قواعد العقائد» خواجه نصیر؛ شرح «کافیه» ابن حاجب، در سه قسمت صغیر و کبیر و وسیط، که شرح کبیر آن به نام «بسیط» و شرح متوسط آن به اسم «وافیه» مشهورند؛ شرح «الفصیح» ثلب در لغت؛ «مراه الشفا»، در طب؛ شرح «الشافیه» ابن حاجب، در تصریف.

 

-          اسماعیل جرجانی:

سید اسماعیل بن حسن بن محمد بن محمود بن احمد جرجانی در 434 ق در جرجان (گرگان) به دنیا آمد درباره ی سیر زندگی وی آگاهی زیادی در دست نیست. برخی محل تولد وی را گرگان دانسته اند و با توجه به اینکه جرجانی در مقدمه ی ویرایش عربی ذخیره ی خوارزمشاهی به ورود خود به خوارزم در سال 504 ق و همانجا از سن هفتاد سالگی خود یاد کرده است می توان تولد وی را در 434 ق دانست. احتمال دارد که وی مقدمات طب را نزد طبیبان گرگان – که برخی از ایشان شاگردان ابن سینا بوده اند – آموخته باشد چرا که مثلاً طبیب حاذقی چون ابن هندو تا زمان مرگ خویش (455 ق) در گرگان می زیست. وی را پدر علوم آزمایشگاهی می دانند و روز بزرگداشت وی در ایران روز «علوم آزمایشگاهی» است.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان