عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 4 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

نگاهی به آداب ماه مبارک رمضان در استان گلستان

۱۳۹۲/۷/۱۴ تعداد بازدید: ۳۹۷
print

نگاهی به آداب ماه مبارک رمضان در استان گلستان

مردم استان گلستان همانند سایر نقاط کشور دارای آداب و رسوم خاص در این ماه هستند که « یاری و کمک به دیگران توجه به همنوع دادن نذورات برگزاری جلسات انس با قرآن و تلاوت آیات وحی و نیز برپایی آیین های ویژه شبهای قدر از مهمترین آداب این ماه است . همچنین مردم در نقاط مختلف استان گلستان برای ورود به ماه مبارک رمضان با نظافت و غبار روبی مساجد به استقبال این ماه میروند و مشتاقان استفاده از معنویات این ماه از چند روز قبل به پیشواز این ماه مبارک رفته و روزه می گیرند. از سوی دیگر خانه تکانی نظافت مساجد و نمازخانه ها گرفتن روزه های قضا و مستحبی و نیز خرید وسایل و لوازم ضروری برای ماه مبارک رمضان صورت می گیرد.
مردم گلستان ماه مبارک رمضان را فرصت مهمی برای خود سازی و عبادت می دانند. آنان بیش از هر ماه دیگر به نماز جماعت و خواندن نماز اول وقت تقید نشان میدهند. با آغاز ماه مبارک رمضان مسجدهای سراسر استان عطر و بوی خاصی می گیرند. مجالس وعظ و خطابه نیز در آن ها رونق می گیرد و مومنان روزه دار پس از اقامه نماز یومیه با گوش سپردن به واعظان
ثوابی مضاعف می برند. مسجدهای جامع در شهرهای مختلف استان و مسجدهای محلات نیز همواره پذیرای شهروندان هستند. مسجد جامع و گلشن و... در گرگان و روستاها پایگاهی است که معمولا : هر ساله مراسم قرآن خوانی تفسیر و موعظه در آنها برگزار می شود. برگزاری کلاسهای تفسیر و سخنرانیهای اهل علم در مساجد از مراسمهای خاص در گرگان است که یکی از آنها سلسله درسهایی پیرامون معارف قرآنی و حقایق اسلامی از سوی حضرت آیت الله حاج سید محمد رضا میبدی دامت افاضاته مدیر حوزه علمیه رضویه و امام جماعت مسجدجامع گرگان است . که در تالار کتابخانه مسجد جامع
پس از افطار و نماز از ساعت 9 30 الی 10 30 برگزار میشود و همواره مورد توجه و استقبال عموم مردم قرار گرفته تا آن جا که سالن هر شب مملو از علاقه مندانی برای استفاده از فرمایشات ارزشمند ایشان می شود. یکی از رسم و روسوماتی که از قدیم الایام در ین مردم استان گلستان رایج بوده بیدار کردن همسایه ها و اهل محل هنگام سحر و مدتی قبل از اذان صبح است تا روزه داران خواب نمانند و برای صرف غذای سحری آماده شوند. در قدیم مردی ظرفی حلبی را در دست می گرفت و بر آن میکوبید و در کوچه ها می گردید و با ابیاتی موزون مردم را به بیداری دعوت می نمود.همچنین شلیک کردن تفنگ و سحرخوانی و نیز شلیک کردن گلوله توپ از سوی پادگان گرگان از دیگر شیوه های بیدار کردن روزه داران هنگام سحر بود.

« اسدالله معطوفی » تاریخ نگاری که در حوزه مردم نگاری استان گلستان پژوهش ها و تالیفات بسیاری دارد در باره آداب ماه مبارک رمضان در استان گلستان میگوید : آب داغ خوردن یکی از آداب خاص افطار باز کردن گرگانی ها بود که به آن نرم بلاغ (نرم کردن بلاغ ) می گفتند.آب گرم حنجره و معده خشک را برای خوردن لقمه آماده می کرد که افطار باز کردن با آن رسم بود.
« ترک » غذای خاص دیگر گرگانیها در ماه رمضان بود. ترک همان مسقطی روان است که آمیخته با زعفران و خلال بادام بود و در ظرف های کوچک به اندازه هر فرد جا می شد. رنگ این غذا موجب خوشرنگی سفره افطاری میشد و در کنار فرنی پای همیشگی سفره های افطار بود.« معطوفی » می گوید : برای رفع عطش در ماه مبارک رمضانی که مصادف با تابستان بود مردم از یخ کشها یخ می خریدند. یخ کش در استرآباد قدیم شغل بود. یخ ها را از یخچال های طبیعی ارتفاعات میآوردند. در کیسه گونی کاه می ریختند و دور یخ می پیچیدند و کیسه گونی را هم محکم گل می گرفتند و در سردابه میگذاشتند.
در افطار خانوادگی معمولا انواع غذاها رایج است از جمله چای نان پنیر مسقطی کتلت آبگوشت فرنی خرما سبزی حلوا آش سوپ نان روغنی شرینهایی مثل گوش فیل و نان پنجه ای نان کنجدی و گاهی هم سوهان عسلی و قطاب و زولبیا بامیه که هر خانواده به سلیقه خود از آنها استفاده می کند. افطاری دادن و میهمانی گرفتن در منازل از سوی همسایه ها وخصوصا " فامیلها و همچنین افطاری باشکوه در مساجد از مهمترین آداب مردم مسلمان در ماه رمضان میباشد که نقش مهمی در
همبستگی اجتماعی ایفا می کند.کمک غذایی به مستمندان خصوصا مستمندان اهل محل و نزدیک هنگام عصر و قبل از افطار از سنت های پسندیده مردم استان گلستان است که غذا به منازل شان می برند. برگزاری مسابقات فوتبال گل کوچک و یا فوتسال (فوتبال داخل سالنی ) از تفریحات جوانان در شبهای ماه رمضان است . در گرگان رسم است که برخی از خانواده ها برای خوردن جگر به خیابان می روند (هنوز بساط این جگرکیها در حاشیه خیابان های اصلی شهر بخصوص فلکه کریمی خیابان مطهری و بعضی از محلات پهن است ).
در قدیم در شهر گرگان پس از افطار مردها فورا به حمام عمومی محل می رفتند و بازی شاه و وزیر می کردند. هر کس که در این بازی می باخت بالنگ تابیده که سر آن هم گره داشت شلاق می خورد.از جمله حمام هایی که این بازی در شبهای ماه رمضان در آنجا زیاد استقبال می شد « حمام قاضی » بود که اکنون تعطیل و بصورت آثار باستانی در آمده است .

« شبیه خوانی » در استان گلستان بویژه گرگان مربوط به دوران قدیمی تر است و در حال حاضر جز مناسک فراموش شده محسوب میشود . در گذشته در شهر گرگان « شبیه خوانی قنبر » رایج بود که در شب احیا 21 ماه رمضان انجام می شد .
قنبر از یاران امام علی (ع ) بود . در این شبیه خوانی مردی با در دست داشتن کشکول و تبرزین و شمشیر طی مراسمی خاص و با خواندن اشعار مذهبی حضرت علی (ع ) را فریاد میزد و می طلبید. مردم نیز با گریه و سوگواری با نیت رواشدن حاجت های خود مقداری پول به داخل کشکول شبیه خوان می ریختند. همچنین در روز احیا هم « محفه » درست می کردند
محفه اطاقک کوچک چوبی بود که آنرا سپاپوش کرده و بر آن عمامه ای سبز می نهادند. محفه بر دوش مردان حمل می گردید. محفه را گاهی « شبیه سازی امام علی » نیز می نامیدند. مردم در پشت سر محفه به زنجیرزنی و سینه زنی می پرداختند و جمعیت به همراه آن غالبا از مسجد جامع بسوی امام زاده عبدالله و خرابه های دروازه فوجرد سابق (در حاشیه مرده شور خانه فعلی امام زاده ) سرازیر می شدند . در شب 27 ماه رمضان گرگانیها عموما کله پاچه درست می کردند و فردای آن روز را خانم ها حنا می کردند و اگر کسی بچه دار نمی شد پیراهنی می دوخت تا سال دیگر بچه دار شود.مردم این منطقه در شب های قدر با حضور در مساجد بزرگ استان و در گرگان بویژه مصلا و مسجد جامع قرآن بر سر می گیرند و عاجزانه عا و انابه می کنند . در شبهای 19 و 21 و 23 ماه مبارک رمضان با شرکت در محافل معنوی دعای جوشن کبیر دعای فرج امام زمان و ابوحمزه و در میان اهل سنت خواندن نماز « تراویح » رایج است این شبها را گرامی میدارند.به گفته « معطوفی » در قدیم شبهای احیا 19 20 و21 بسیاری خرج میدانند . آنان غذا را در دیس نهاده و به نیت نذری که داشتند به مساجد می بردند و قسمتی از غذاهای دیگران را نیز که به مسجد آورده بودند به عنوان تبرک با خود به منزل برمیگرداندند. در این شبها مردم در تکایا و مساجد و تعدادی از منازل تجمع کرده و به خواندن دعاهای مخصوص می پرداختند. آنان قرآن سر گرفته و تا نزدیکیهای
سحر به خواندن دعاهای مذهبی می پرداختند و تعدادی نیز در حین خواندن دعا بویژه با گفتن «الغوث»/«الغوث» که قسمتی از دعای جوشن کبیر بود را بر حبه های قند می دمیدند و آنرا متبرک نموده برای شفای بیماران به منازل می آوردند. باز بودن مغازه ها بعد از افطار از سنت های ماه مبارک رمضان در استان گلستان بویژه شهر گرگان است تا جایی که کاسبی و رفت و
آمد در شهر در شب از روزها پر رونق تر است. با فرارسیدن عید فطر که یکی از چهار عید مهم مسلمین است در نخستین روز ماه شوال پس از یکماه میهمانی خدا مردم آن را جشن می گیرند و بر این ضیافت یک ماهه الهی افتخار می نمایند و معبود را به خاطر این توفیق عبادی و معنوی سپاس می گویند . در این گلستان مردم در نخستین ساعات روز عید فطر به مساجد خصوصا مصلا و سجد جامع میروند تا در نماز جماعت عید فطر شرکت نمایند. آنان مقیدند که هر چه زودتر و قبل از ظهر روز عیدفطر فطریه خود را به افراد مستحق و مراکز مورد نظر تحویل نمایند. خوشحالی و دیدار از بزرگتر‌ها از جمله سنت‌های مردم استان گلستان در روز عید فطر است.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان