عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

لباس زنان محلی شهرستان رامیان

۱۳۹۲/۱۰/۲۸ تعداد بازدید: ۱۴۱۴
print

لباس زنان محلی شهرستان رامیان

 لباس با توجه به خصوصیات و و یژگی‌هایی که دارد یکی از نمونه‌های عینی و مجسم فرهنگ هر جامعه است که به عبارت دیگر همواره بخشی از فرهنگ هر جامعه در لباس‌های آن قوم و ملت نهفته است که نشانه ای از پایبندی، علاقه و اعتقاد آنان به آداب و رسوم و هویت فرهنگی شان می‌باشد.

دستان هنرمند زنان رامیانی سالهاست که با بهره گیری از رنگ‌های طبیعت در کمال یک رنگی، رنگین کمانی از لطافت و زیبایی به نمایش می‌گذارند. در رنگین کمان هنر دست زنان رامیانی رنگ سرخ غالب است رنگی که در آن موجی از نشاط و شادابی و تحرک و آرزوهای بسیار و پاک به چشم می‌خورد پس باید بر این دستان هنرمند بوسه مهر زد و رستاخیز هنرشان را تحسین نمود زنان اصیل قزلباش رامیانی از زمانهای دور لباس مزین به سکه و یراق از جنس ابریشم سرخ به تن می‌کنند که هنر دست توانایشان است و ثمره تلاش و همت شان.


 

کوینک: زنان پیراهن قرمز رنگ از جنس ابریشم دست باف می‌پوشند دور مچ، یقه و چاک پیراهن را با الیاف ابریشم الوان نوار دوزی می‌کنند به این نوارهای رنگین دستباف جهک می‌گویند جهک مانند پارچه ابریشم در کارگاهی به نام چالا بافته می‌شود یقه پیراهن گرد، آستین بلند که با جهک تزیین شده و انتهای پیراهن به رنگ سبز ریشه دوزی شده است.

کلته: دختران تا قبل از ازدواج کلاهی به نام کلته بر سر می‌گذارند که تمام سطح آن با الیاف الوان ابریشمی ‌دست دوزی شده است قسمت جلویی آن سکه دوزی و با جهک نوار دوزی می‌شود این کلاه همراه با روسروی ابریشمی‌ قرمز رنگ استفاده می‌شود زمانی که خواستند پیوند زناشویی ببندند کلته را برداشته و سربندی از جنس ابریشم با زمینه قرمز ساده با حاشیه‌ای به رنگ سفید، بنفش، سبز و سرخ به نام باش کالاخه به صورت نیم تاجی بر سر می‌کنند به عنوان سمبل ازدواج.

یاقلق: دستمال ابریشمی ‌پر نقش و نگاری با دنباله چین دار و بلند روی آن به سر می‌گذارند و آن را دور گردن می‌پیچند.

قمبلی: دامنی پرچین از جنس ابریشم اغلب به رنگ قرمز آستر دار که ده سانت انتهای دامن جهک دوزی می‌شود این شلیته زیبای ابریشمی ‌با نوار دست بافی در کنار جمع می‌شود.

چارشو: چادر شبی است قرمز از جنس ابریشم با طرح چهارخانه که زنان رامیانی به دور کمر می‌پیچند.

قوپا: جواهری دست ساز از مونجوق‌های رنگین، برگرفته از طرح‌های طبیعت زیبا که همچون الماسی بر گوشه نومال زنان خود نمایی می‌کند.

یاخالق: پیش جامه ای است برای تزیین روی پیراهن که به گردن آویخته می‌شود از چهار ردیف جهک تشکیل شده، ما بین آنها سکه دوزی می‌شود در گذشته از سکه‌های نقره در یاخالق استفاده می‌شود.

قویماق: نوعی گردنبند که برای تزیین روی پیش جامه توسط زنان با مونجق‌ها و مهرهای رنگین بافته شده، سی سکه با نخ دولا در انتهای بویماق استفاده می‌شود.

 

 

***   مهمترین عوامل تغییر لباس سنتی رامیان :


با توجه به بررسی های میدانی و مصاحبه های مختلف موارد مهم تغییر لباس سنتی رامیانی به شرح ذیل می باشد.

 

1-بافت کلفت لباس رامیانی :

با توجه به اینکه منطقه رامیان از نظر آب وهوامرطوب می باشد و تعریق بدن در این نوع آب و هوا بالا بوده و بافت لباس رامیانی ضخیم می باشد و برای تمام فصول سال مناسب نیست در عصر حاضر بیشتر زنان رامیان از پوشیدن لباس رامیانی امتناع کرده و از پوشش های جدید استفاده     می کنند.

2- مشقت در تهیه لباس رامیانی :

ازجمله عوامل مهم تغییر لباس رامیانی تهیه لباس و پارچه آن است که با رنج و زحمت بسیار بدست می آید که برای تهیه نخ ابریشم چند ماه زمان لازم است در صورتی که در عصر حاضر با توجه به مکانیزه شدن صنعت پارچه بافی برای تهیه پارچه زحمت زیادی را زنان رامیان متحمل نمی شوند.

3- عدم شستشوی لباس رامیانی:

ازجمله دلایل دیگر این است که باتوجه به مرغوب نبودن رنگ بیشتر پارچه ها که در قدیم به صورت سنتی نخ ابریشم آنهارا خود زنها رنگ می کردندکه براثر شستشو لباس باعث ازبین رفتن لباس و رنگ دهی آن شده ولباس از نمای اصلی خارج می شد.

4- پوشیدن چادر :

بعداز پیروزی انقلاب اسلامی و روی آوردن زنان رامیانی به حجاب و چادر وبا توجه به اینکه پوشش و نمای لباس رامیانی بدون چادر می باشد اکثر زنان دیگر رغبتی به پوشیدن لباس سنتی ندارند.

5- هزینه بالای لباس رامیانی :

با توجه به مشکل بودن تهیه پارچه ابریشم و قیمت بالای آن در بازار، تهیه این لباس براس همه خانواده ها مقرون به صرفه نمی باشد

6- مد گرایی زنان :

با توجه به ورود لباس ها و پارچه های رنگارنگ و مختلف و قیمت مناسب که از کشور های خارجی ، و جذب دختران امروز جذب بازار شده و از پوشیدن لباس سنتی امتناع می کنند.

7- شغل زنان :

موقعیت اجتماعی و شغلی که زنان در عصر امروز دارند ومحل کار آنان لباس رسمی و خاصی را می طلبد( مانند : مانتو..... ) کم کم باعث کمرنگ شدن و ایجاد فاصله با لباس رامیانی شده است.
منبع :http://golestan-ramian.blogfa.com
 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان