عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 4 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

عزاداری ترکمنها و کاهش روزهای مراسم

۱۳۹۳/۸/۱۱ تعداد بازدید: ۳۴۶
print

عزاداری ترکمنها و کاهش روزهای مراسم

 

 

به گزارش آوای ترکمن به نقل از ترکمن سسی،هر قوم و ملتی در زمان فوت یکی از اعضای خود مراسمی را برای عزاداری و بزرگداشت از دست رفته خود برگزار می کند.
مراسم عزاداری اقوام و آیین های خاصی که برای بزرگداشت درگذشتگان انجام می گیرد از دو عنصر آداب و رسوم قومی از یک طرف واعتقادات دینی از طرف دیگرتاثیر می گیرد .در بین ما ترکمنها هم عزاداری برای افرادی که از دنیا می روند از آیین های خاص و گاها منحصر به فردی برخوردار است .این آیین های خاص هم برخی نشات گرفته از نیاکان و پدران ماست که جد اندر جد به ما به ارث رسیده و برخی دیگر نیز از دستورات شرع مقدس منبعث شده است .
بحث این یادداشت کوتاه تفصیل و توصیف چگونگی مراسم عزاداری در بین ما ترکمنها نیست، بلکه بحث اصلی ما بر روی روزهایی است که خانواده عزادار با برپا نمودن چادر از مهمانانی که برای تسلیت گفتن به خانواده متوفی حاضر می شوند پذیرایی می کنند.
در زمینه تعداد این روزها از قدیم الایام در بین ما ترکمنها رسم بود که خانواده و بستگان متوفی 7 روز در چادر نشسته و در دو وقت نهار و شام از مهمانان پذیرایی می کردند .بعد ها به علت طولانی بودن این روزها و هزینه بالای پذیرایی از مردم برای خانواده عزادار، با ابتکار علمای بزرگوار این روزها به پنج روز کاهش پیدا کرد .
از چند سال قبل هم با ابتکار و تلاشهای علمای نو اندیشی مانند الحاج رجب محمد آخوند حنفی در برخی از شهرها و روستاها برای فرد متوفی سه روز چادر بر پا می گردد .بنظر می رسد بزرگترین دغدغه حاج آخوند حنفی و سایر مدافعان این سنت حسنه، شرایط نامناسب اقتصادی جامعه و هزینه بسیار بالای چادر عزا برای خانواده هاست .این رویه خوب در شهرهایی مانند سیمین شهر و روستاهای اطراف به سرعت جا افتاد وبتدریج در حال رواج پیدا کردن درسایر مناطق است .
در این میان برخی از افراد با انتقاد از این کار با کج فهمی تمام عیارمی گویند که کم رنگ کردن عزاداری برای رفتگان و کاهش روزهای مراسم با ارزشهای اصیل دینی و سنتی ما ترکمنها منافات دارد !!!
انتقاداتی که سست بودن مبانی فکری آن برای هر فرد آگاهی روشن است و نیازی به رد آن نیست .
شاید بتوان مهم ترین ایراد کاهش روزهای برگزاری مراسم عزا در بین ترکمنها را در این دانست که برخی افراد که از فوت یک فرد دیر مطلع می گردند، نمی توانند به علت کاهاش روزهای عزاداری درمدت سه روز در چادر حضور پیدا کرده به خانواده و بستگان متوفی تسلیت بگویند .
راهکار این ایراد هم خیلی راحت است .مگر غیر از این است که هدف ما تسلیت گفتن است ؟در این صورت می توانیم با توجه به این که خانواده متوفی غالبا هفت روز در خانه حضور دارند با مراجعه به خانه ایشان به آنها تسلیت بگوییم .
یک واقعیت تلخ دیگر در این زمینه این است که متاسفانه در سالهای اخیر فرهنگ یاورچیلیق در بین ما ترکمنها کم رنگ تر از گذشته شده است .در گذشته های نه چندان دور در بین ما ترکمنها اگر خانواده ای دچار مصیبتی می گردید خانواده آن مرحوم به غیر از عزاداری برای عزیز از دست رفته خود رنج دیگری را تحمل نمی کردند و همسایه ها و دوستان نزدیک زحمت و هزینه پخت و پز را متقبل می شدند . اما امروزه این فرهنگ کم رنگ تر از گذشته شده است .شاید به علت مشکلات اقتصادی خانواده ها و کاهش بنیه مالی آنها .
در این شرایط بنظر می رسد کاهش روزهای عزاداری برای افرادی که از دنیا رفته اند رویه ای مطلوب و متناسب با شرایط جامعه باشد .پس بیاییم کمک کنیم تا برخی از سنت ها و باورهای غلط رایج در بین ما زودتر جمع گردد.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان