عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - Thursday 6 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

عروسى ترکمنها

۱۳۹۲/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۴۷۵
print

عروسى ترکمنها

عروسى ترکمنها

ترکمنها جشن عروسى را طوىْ مى‏گویند. براى برپایى این مراسم ابتدا پدر و مادر همسرى را براى فرزندشان انتخاب مى‏کنند.

معمولاً ازدواجهاى این قوم درون گروهى است و کمتر با غیر ترکمن‏ها ازدواج مى‏کنند ولى مواردى نیز وجود دارد که با غیر ترکمن‏ها ازدواج نموده‏اند.

پس از انتخاب عروس، چند نفر از خویشان داماد به خانه پدر عروس رفته و موضوع را مطرح مى‏کنند. اگر خانواده عروس موافقت کرد، روز مناسبى را براى خواستگارى تعیین مى‏کنند.

یکى دو روز قبل از خواستگارى، اقوام عروس از سوى داماد دعوت مى‏شوند. براى دعوت اقوام عروس رسم است که گردن بندى از سکه‏هاى طلا به گردن دختر کوچک مى‏آویزند و او را به خانه اقوام عروس مى‏فرستند و بدین وسیله آنها را به خواستگارى دعوت مى‏نمایند. هر خانواده نیز به فراخور حال خود انعامى به دختر کوچولو مى‏دهد.

در روز خواستگارى عده‏اى از اقوام عروس و مسائلى چون نان روغنى، کله قند، سینه گوسفندى به طرز خاصى بریده شده و با پول و سکه‏هاى طلا و نقره تزئین گردیده با اتومبیل به خانه عروس مى‏برند و از سوى خانواده عروس پذیرایى شده و مورد استقبال قرار مى‏گیرند. پس از انجام خواستگارى رسمى، میزان مهریه و شیربها نیز در همان مجلس تعیین مى‏گردد.

در روز خواستگارى هر چه از شیربها را که نقدا آورده‏اند تسلیم مى‏کنند و براى بقیه آن نیز موعدى تعیین مى‏نمایند.

براى مراسم عروسى نیز این گونه عمل مى‏کنند که عده‏اى از اقوام داماد به خانه عروس مى‏روند و پس از پذیرایى از آنها و تحویل شیربها، پدر عروس به آنها اجازه مى‏دهد که عروس خود را ببرند. در خانه عروس رقص و آلات طرب وجود ندارد. زنان و مردان از خانه عروس خارج مى‏شوند و عروس را با خود مى‏برند. در گذشته رسم بر این بوده که عروس را در میان گلیمى پیچیده و گلیم را به دوش یا به دست گرفته و در بیرون از منزل به فرستادگان داماد مى‏سپرند.

بهرحال پس از تحویل عروس، او را به منزل یکى از اقوام مى‏برند و در بین راه اسب دوانى، تیراندازى و رقص نیز مرسوم است. پس از اسکان عروس، یکى از روحانیون محل را براى خواندن خطبه عقد به طور شفاهى، با عده‏اى از معتمدین محل حاضر مى‏کنند.

پس از انجام تشریفات شرعى عقد، آخوند شیرینى‏هایى که جلو او گذاشته و متبرک شده است را بین مدعوین تقسیم مى‏کند. سپس همه شادباش مى‏گویند و از اتاق عقد بیرون رفته و در مراسم سمچک شرکت مى‏کنند. در مراسم سمچک هر یک از مردان خویشاوند یا دوست داماد، که مایلند علاقه و دوستى خود را نسبت به داماد نشان دهند از ایوان خانه، نشانه‏هایى را همانند حلبى یا یک تکه چوب با تعیین و ذکر قیمت در میان جمعیت تماشاچى پرتاب مى‏کنند. هر کسى سعى دارد، نشانه را بگیرد و شخصى که آنرا گرفت بلافاصله آن را به پرتاب کننده برمى‏گردانند تا قیمت (مبلغ) تعیین شده نشانه مذکور را بگیرد.

عشایر ترکمن علاوه بر مراسم سمچک، مراسم کشتى‏گیرى هم برپا مى‏نمایند تا این زمان عروس و داماد با هم در یک مجلس نشسته‏اند. سپس در اوائل شب عده‏اى از زنان عروس و داماد را دست به دست مى‏دهند. سپس عروس را در چادر یا منزل که قبلاً برایش مهیا شده مى‏برند.

داماد صبر مى‏کند تا همگان به خواب روند، مخفیانه به جایگاه عروس مى‏رود. به مدت سه روز عروس و داماد در منزل یکى از اقوام هستند. پس از آن صاحب خانه به آنها خلعتى داده و آنها را روانه منزل خودشان (داماد) مى‏کند. تا چند سال قبل رسم بر این بوده که عروس دو یا سه روز در منزل داماد مى‏مانده و سپس به منزل پدر مى‏رفت و در آنجا مى‏ماند تا اینکه جهیزیه‏اش تکمیل گردد و گاهى این مدت به دو یا سه سال هم طول مى‏کشید. پس از طى این مدت، اقوام عروس او را برداشته و به نزد داماد مى‏بردند و هفت روز از اقوام عروس پذیرایى مى‏شد.

لازم به ذکر است این مدت اقامت در خانه پدر زمانى ممکن بود که عروس حامله نشده باشد والا خانواده دختر او را نزد خود نگاه نمى‏داشتند و هر طورى که بود او را روانه خانه داماد مى‏کردند تا در آنجا وضع حمل نماید.

لازم به ذکر است که تعدد زوجات در نزد ترکمنها معمول است. مهریه زن دوم بیش از زن اول و همینطور زن سوم و چهارم نیز به ترتیب مهریه آنها بیشتر مى‏شود.

اگر مردى با زن جدیدى ازدواج کند، وقتى نوعروس اول بار وارد خانه مى‏شود، زن قدیم تا قدم بیرون منزل از او استقبال مى‏کند و او را به آغوش مى‏گیرد، سپس پاى راست خود را روى پاى چپ او قرار مى‏دهد و بدین وسیله به او مى‏فهماند که زن جدید زیر دست زن قدیم خواهد بود.

 

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان