عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

جشن آق قوئین

۱۳۹۳/۶/۸ تعداد بازدید: ۸۰۹
print

جشن آق قوئین


آیینها، تجسم اندیشه و باورهای یک قوم هستند که در قالب کارها و رفتارهای مشخصی بروز می‌یابند. ایران به عنوان بخش مهمی از تمدن بشری سرشار از آیینها است. این آیینها، کارکردهای بسیاری دارند. یک سری آیینها با مذهب و دین گره خورده‌اند و در جهان هم این‌گونه است.
در بین مردم ترکمن مرسوم است که هریک از مردان که به سن ۶۳ سالگی می‌رسد، به پاس بزرگداشت شصت و سه سال زندگی حضرت محمد(ص)، جشنی به پا می‌دارد. به این جشن به زبان ترکمنی «آق قویون» می‌گویند.
این جشن با توجه به وضع مالی شخص برگزارکننده ممکن است مفصل یا مختصر باشد. دستکم این که باید با غذای مختصر آبگوشت از میهمانان پذیرایی شود و اگر هم صاحب جشن توانایی مالی داشت یک یا دو بره و گوسفند سفید(آق قویون) یا بز را کشته و در میان خانواده‌ها پخش می‌کند. گاه ممکن است. آیین کشتی و مسابقه اسب سواری هم ترتیب دهند. در مراسم کشتی‌، روستاییان دوردست نیز شرکت می‌کنند. به برندگان این مسابقات، از طرف صاحب جشن یا خویشاوندان نزدیک او، پول نقد یا پارچه و پیراهن به عنوان جایزه می‌دهند. ناگفته نماند که ترکمنها در سفید بودن بز و یا گوسفندانی که برای این جشن قربانی می‌شود، اصرار نمی‌ورزند.
تُرک ایمان
ترکمان با تلفظ ضمه، قومی از ترکها می‌باشد که به خاطر اینکه در یک ماه ۲۰۰ هزار نفر از آنها به دین اسلام گرویدند، بدین جهت «تُرک ایمان» نامیده‌اند و بعداً به خاطر تکرار زیاد به لفظ ترکمان کاهش یافته است (فیروزآبادی، ۱۴۲۶ق، ج۱، ص۱۰۸۲).‏
ترکمنها غالباً در استان گلستان(از استانهای شمالی کشور) سکونت داشته و تقریباً ۳۳ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. آنان پیرو مذهب حنفی هستند و در مناسبتهای مذهبی همچون اعیاد فطر و قربان یا ماه مبارک رمضان و… برنامه‌های ویژه‌ای را با آیین و رسوم مخصوص به خود برگزار می‌کنند، که بسیار معنوی و پر کشش است.
شناخت آداب و رسوم فرهنگی و دینی اقوام ایرانی به این خاطر مهم است که موجب شناخت بیشتر و بهتر همدیگر شده و زمینه اتحاد و همبستگی بین اقوام ایرانی را به وجود می‌آورد. علاوه بر اینکه به جای پرداختن به فرهنگ وارداتی غربی با معرفی آداب و رسوم اقوام و تکیه بر آن، که اصالت ایرانی و اسلامی و ارزشهای آن را می‌رساند، خود می‌تواند به گونه‌ای مقابله با تهاجم فرهنگی باشد.
هر ساله آیینهای مذهبی باشکوهی در بین تمام اقوام ایرانی برگزار می‌شود که این آیینها نشان می‌دهد که نزد اقوام ایرانی اهمیت والایی دارد. البته تنوع و تفاوتهای فرهنگی گوناگونی هم در بین این آیینها وجود دارد، ولی باید توجه کرد که کارکرد مشترک هم دارند که برپایه آن اقوام گوناگون ایرانی، حتی در جغرافیای متفاوت، آیینهای مشابهی را برگزار می‌کنند.


 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان