عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

جشن‌ها و اعیاد

۱۳۹۲/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۳۳۴
print

جشن‌ها و اعیاد

 

عید فطر

با پایان یافتن ماه رمضان و نمایان شدن هلال ماه شوال، مردم خود را آماده استقبال از عید فطر مى‏کنند و هم‏زمان با طلوع آفتاب به سوى مکان برگزارى نماز عید مى‏شتابند و پس از برگزارى نماز به دید و بازدید دوستان و آشنایان مى‏پردازند. اهل سنت و ترکمنان منطقه به عید فطر و عید قربان بیشتر از سایر اعیاد اهمیت مى‏دهند. اهل سنت نماز عید را در عیدگاه مى‏خوانند و پس از آن به دیدار یکدیگر مى‏روند و سفره عید پهن مى‏کنند.

عید غدیر

ارزش عید غدیر بر کسى پوشیده نیست. مردم استان گلستان این روز را بسیار گرامى داشته و به صورت انفرادى و دسته جمعى به دیدن سادات مى‏روند. مجالس پذیرایى عمومى نیز در سال‏هاى اخیر رایج شده است. بدین گونه که سادات در مسجد یا حسینیه یا تکیه‏اى مى‏نشینند و مردم به دیدن آنها مى‏روند و نیز جشن‏هاى عمومى در این اماکن برگزار مى‏شود.

عید قربان

قربانى کردن در روز عید قربان، مورد عنایت همه مردم استان گلستان است. اهل سنت به ویژه ترکمن‏هاى استان اهمیت ویژه‏اى براى این عید قائل هستند و به این مناسبت معمولاً سه روز جشن برگزار مى‏شود و از میهمانان پذیرایى مى‏کنند. اهل سنت پس از برگزارى نماز عید به دید و بازدید یکدیگر مى‏روند. در این روز گوسفند قربانى مى‏کنند و از میهمانان خود با گوشت قربانى پذیرایى مى‏کنند.

عید نوروز

عید نوروز یکى از اعیاد مهم در منطقه گلستان به شمار مى‏رود و مراسم این روزها با تشریفات خاصى برگزار مى‏شود. قبل از عید زنان به پختن نان‏هاى محلى و نوعى شیرینى به نام «کاک» و تهیه سمنو مى‏پردازند. معمولاً در مجالس عید دیدنى، دادن تخم‏مرغ رنگ شده و عیدى به بچه‏ها، مرسوم است.

رفتن نوعروسان به خانه پدرى در عید اول، امرى اجتناب ناپذیر است. هم‏چنین در این روزها مرسوم است به خانه کسانى که سال اول از دست دادن فردى از اعضاى خانواده آنهاست، بروند.

سالگر یا (شگون) روز اول عید و در لحظات اولیه سال تحویل با قرآنى در دست وارد منازل مى‏شود تا سال خوشى براى صاحب منزل رقم بخورد.

جشن آق قویون

در بین ترکمانان مرسوم است که هر یک از مردان ترکمن هنگامى که به سن شصت و سه سالگى برسد به پاس بزرگداشت شصت و سه سال زندگى حضرت محمد صلى‏الله‏علیه‏و‏آله جشنى برپا مى‏دارد. این جشن را آق قویون (گوسفند سفید) مى‏گویند. این جشن با توجه به وضع مالى شخص برگزار کننده ممکن است مفصل یا مختصر باشد. حداقل اینکه باید با غذاى مختصرى از مدعوین پذیرایى نماید.

در این جشن اشخاصى که توانایى مالى آنها بیشتر است مراسم کشتى و اسب سوارى هم برگزار مى‏کنند و جوایزى تعیین مى‏کنند. این جایزه‏ها معمولاً پول، پارچه و پیراهن و بعضى اوقات هم گوسفند مى‏باشد. در این جشن یک گوسفند یا بز سفید را قربانى مى‏کنند هر چند که در سفید بودن گوسفند نیز اصرارى نیست.

جشن عروسى

همین که دختر مورد پسند خواستگاران واقع شد و گفت و گو و رسوم نامزدى انجام گردید از طرف داماد هر از چندگاهى سوغاتى به خانه عروس فرستاده مى‏شود.

در خانواده‏هاى مذهبى دختران کمتر از 15 سال نیز به خانه شوهر مى‏روند که موارد بسیارى از این نوع ازدواجها در روستاها مشاهده مى‏شود. تعیین مقدار مهریه نرخ ثابتى ندارد. بستگى به نوع دختر و میزان تشخص، منزلت و ثروت والدین دارد. خانواده‏هاى مذهبى اصیل و متدین مهریه را به مقدار متعارف مال و یا یک سفر حج با یک جلد قرآن مجید و یک شاخه نبات بسنده مى‏کنند.

ویژگى ممتاز عروسى در استان گلستان این است که در اکثر نقاط استان تهیه جهیزیه به عهده هر دو خانواده (عروس و داماد) مى‏باشد. اگر عروس مدتى در عقد بماند و عروسى انجام نشود داماد باید در مناسبت‏هاى مختلف هدایاى مناسبى را به خانه پدر عروس ببرد.

اکثر خانواده‏ها پولى به عنوان «باشلق» از داماد براى تهیه جهیزیه مى‏گیرند. یک روز بعد از عروسى، مراسم پاتختى انجام مى‏شود که فامیل، نزدیکان و دوستان براى عروس هدیه مى‏آورند. استفاده از ساز و دهل در روز جشن عروسى مرسوم است و اخیرا آلات جدید موسیقى رواج زیادى پیدا کرده است. در بعضى از نقاط استان در روز عروسى بعد از صرف غذا، افراد دعوت شده به تناسب توان خود، مبلغى پول در سینى شیرینى که بین افراد مى‏چرخانند، مى‏اندازند.

سابقا مجلس عروسى در على‏آباد کتول (و بسیارى از نقاط استان) مراسم خاصى داشت. سه شبانه روز خرج مى‏دادند که هر شب یا روز اختصاص به طبقه خاص مثل جوانان، پیر مردان و زنان داشت.

همچنین در این مراسم بازى‏هایى مثل کشتى و دِرنه‏بازى هم انجام مى‏گرفت. پس از مراسم عروسى، داماد رأس مجلس مى‏نشست و در کنار او یک روحانى و فرد دیگرى قرار مى‏گرفت و آنگاه مردم اطراف آنها حلقه مى‏زدند.

یک نفر دیگر نیز بنا به رسم مقدارى وجه نقد را که به عنوان هدیه به داماد مى‏دادند گرفته و با صداى بلند اسم آن شخص، نسبت او با داماد و مبلغ پول را اعلام مى‏کرد. این پول دادن از بستگان نزدیک شروع شده و به دوستان و افراد دیگر ختم مى‏شد.

در پایان این جشن مقدار پول جمع‏آورى شده را شمرده و براى آگاهى میهمانان اعلام مى‏کردند. این پول دادن روز عروسى رفته رفته به عنوان یک سنت غیر قابل تغییر به حساب آمده و حتى در بعضى موارد مسأله رقابت را در پى دارد.

در گرگان رسم است در شب زفاف مراسمى به نام (عروس تماشا) برپا مى‏شود. به این ترتیب که عروس را روى صندلى نشانده و چشمهایش را بسته و دستش را روى دهانش قرار مى‏دهند و مى‏گویند «یاشماق» دارد.

در همین اثنا مردم متفرقه به تماشاى عروس مى‏آیند. ورود به خانه عروس عمومى است. موقعى که عروس وارد حجله مى‏شود داماد دو چراغ به دست مى‏گیرد و در محلى از آن خانه نیز شخصى ایستاده ظرفى عسل به دست دارد. مکرر انگشت عروس را در عسل فرو برده و به دهان افراد طایفه داماد مى‏گذارد.

در اتاق عروس، روى تشک یک نعلبکى نشاسته گذاشته شده است آنرا داماد با پا لمس مى‏کند متعاقب آن قند و مبلغى پول نثار سر عروس و داماد مى‏شود. فرداى آن روز از خانه عروس همراه جهیزیه یک سینى نان و کوکو که روى آن شکر سفید پاشیده است به ضمیمه چند ظرف کاچى به خانه داماد مى‏آورند.

روز سلام (عروسى) عروس را به آشپزخانه مى‏برند، در آنجا باید شیر برنج بپزد بعد از چند روز به حمام مى‏برند که آنرا حمام (لنگ زنان) مى‏نامند.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان