عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

آداب ویژه ماه مبارک رمضان

۱۳۹۲/۵/۲۳ تعداد بازدید: ۵۲۹
print

آداب ویژه ماه مبارک رمضان


مردم استان چند روز قبل از فرا رسیدن ماه رمضان خود را آماده استقبال از ماه خدا مى‏کنند. مساجد را مى‏آرایند و غبار آن را مى‏زدایند. برخى از مؤمنین بنابر سنت دیرین خود، از چند روز قبل با روزه گرفتن به پیشواز ماه رمضان مى‏روند. با آغاز این ماه پر خیر و برکت مردم به مساجد روى مى‏آورند و جان خویش را با کلام خدا و سخن واعظان آرامش مى‏بخشند.

از مراسم پرشکوه ماه رمضان جلسات قرائت قرآن در مساجد و منازل است. در برخى از شهرهاى استان نیز در شب‏هاى رمضان مراسم «الله رمضونى» انجام مى‏شود.

در این مراسم، جوانان به جمع‏آورى اعانات براى مستمندان مى‏پردازند و از محل جمع‏آورى این کمک‏ها به مستمندان افطارى مى‏دهند. (معمولاً غذاى تهیه شده را به منازل مستمندان مى‏برند.)

با فرا رسیدن شب‏هاى احیاء، مساجد شور و نشاطى خاص مى‏یابد و مردم روزه‏دار با اشتیاق فراوان در مساجد حضور مى‏یابند و مراسم احیاء را با خواندن قرآن، دعاى جوشن کبیر و قرآن بر سر گرفتن، به‏جا مى‏آورند. این شب‏ها که مصادف با شهادت امام امیرالمؤمنین علیه‏السلام است، دسته‏هاى عزادار در مساجد به سینه‏زنى و عزادارى مى‏پردازند.

از جشن‏هاى ماه رمضان در این استان مى‏توان به جشن نیمه رمضان (ولادت حضرت امام حسن مجتبى علیه‏السلام) و جشن 27 رمضان (کشته شدن ابن ملجم) اشاره نمود. با فرا رسیدن ماه رمضان ترکمن‏ها با آداب و رسوم خاص این منطقه مهیاى میهمانى خدا مى‏شوند. در این ایام مساجد گرم و پرنور مى‏شود. نماز تراویح از مهم‏ترین مناسک عبادى ماه رمضان پس از نمازهاى یومیه است. از دیگر مراسم ماه رمضان که مختص ترکمن‏هاست برگزارى مراسم «یا رمضان» است که در شب چهاردهم رمضان و پس از اداى نماز عشاء و تراویح انجام مى‏پذیرد.

در این مراسم دسته‏هاى چند نفرى از جوانان با خواندن سرودهایى با مضامین مذهبى از درب مساجد به سوى منازل مردم حرکت مى‏کنند و در هر خانه‏اى با خواندن سرود از صاحب‏خانه تقاضاى کمک براى مستمندان را مى‏نمایند.

ترکمن‏ها در شب‏هاى رمضان قربانى مى‏کنند و مردان براى میهمانى حاضر مى‏شوند و براى زنان غذا به منزل‏ها فرستاده مى‏شود. به این مراسم «الله یولى» یعنى در راه خدا مى‏گویند. مراسم شب قدر نیز در میان آن‏ها از اهمیت خاصى برخوردار است.

در این شب علاوه بر عبادات معمول، اداى نمازهاى نافله و قرائت قرآن، به صله ارحام به شکل وسیع مى‏پردازند. آن‏ها براى شب بیست و هفتم ماه رمضان اهمیت فراوانى قائلند و آن را «قدر گیجه» مى‏نامند.

در این شب میهمانى مفصلى مى‏دهند و تا سحرگاهان بیدار مى‏مانند.

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان