عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

خان‌ببین

۱۳۹۳/۶/۸ تعداد بازدید: ۲۶۶۰
print

خان‌ببین

خان به بین یکی از شهرهای استان گلستان است. این شهر مرکز بخش فندرسک است و از سوی غرب ۵۵ کیلومتر از شهر گرگان و از سوی شرق ۳۰ کیلومتر از شهر گنبد کاووس فاصله دارد. زندگی در شهر همراه با کاروکسب وجود دارد از جمله بازارهفتگی شهر [۱].

مساحت خان‌ببین بیش از ۱۳۰۰ هکتار و جمعیتش در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۰٬۵۸۳ نفر بوده‌است. این شهر زادگاه ادیب و فیلسوف ایرانی، ابوالقاسم میرفندرسکی است.

تاریخ
از اماکن تاریخی میتوان از سه تپه نام برد که مربوط به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است و در ۵ کیلومتری غرب شهر قرار دارد.[۲] رابینو در سفرنامه مازندران و استرآباد خود صفحه ۱۹۵ ،نام این آبادی را خان به بین ذکر کرده.[۳]


مراکز فرهنگی
ازمیان مراکز فرهنگی شهر میتوان از: دانشسرای تربیت معلم خان ببین ، و دبیرستان جابر بن حیان نام برد.[۴]


اقتصاد
اصلیترین شغل مردم بخش فندرسک کشاورزی بوده، محصولاتی مثل: گندم، برنج، پنبه و صیفی جات از فراورده‌های شهرخان ببین در بخش فندرسک می‌باشد.


مردم

طوایف مختلفی از فارس،ترک ،کرد، زابلی و بلوچ در این شهر زندگی می‌کنند؛ فامیلهای معروف شامل:ابراهیمی. بیانی، اسماعیلی، چورلی، جعفری، اسفندیاری، خدادادی، جمشیدی، نجفی، حسینی می باشد.


جاذبه های توریستی
حوضه آبریز رودخانه سیاه‌جوب با مساحت ۱۶٫۸۸ کیلومتر مربع در محدوده خان‌ببین واقع شده‌است.[۵] آبشار خان به بین(آبشار شیرآباد) که در ۷ کیلومتری جنوب شهر خان به بین واقع در مسیر خود رودخانه‌ها و چشمه‌های خنکی دارد. آبشار خان به بین به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرندهٔ ۷ آبشار است. بزرگ‌ترین آبشار آن ۳۰ متر ارتفاع داشته و دو حوضچه با عمق ۴۰ تا ۸۰ متر در پای دیواره آن به وجود آمده‌است. غار زیبای شیرآباد بلافاصله بعد از آبشار اول قرار دارد که از جمله عجایب زیبای این جنگل زیبا می‌باشد. در واقع هرچه از آبشار اول به سمت هفتمین آبشار حرکت می‌کنید به مناطقی برخورد می‌کنید که بسیار بکر و دست نخورده باقی‌مانده‌اند. همچنین وجود جنگلهای انبوه که گونه‌های گیاهی کمیابی را در خود جای داده از مشخصه بارز این جنگلهاست. گونه‌هایی کمیاب مانند درختان سرخدار، ملچ، افراو... که به وفور در این مناطق جنگلی یافت می‌شود. در غار شیرآباد نوعی خزنده دوزیست زندگی می‌کند که به گفته زیست شناسان تنها گونه باقی‌مانده از این نوع جانور دوزیست می‌باشد که در معرض انقراض قرار گرفته است. همچنین رشته کوههای این شهر مامن و ماوای بسیاری از حیوانات و جانوران وحشی نظیر خرس، پلنگ، شغال و گرگ و روباه و... می‌باشد که بغیر از این گونه‌ها، گونه‌های کمیاب و نادر دیگری از جیوانات را در خود جای داده است.[۶]


مراکز بهداشتی
یمارستان امام رضای خان‌به بین در سال ۱۳۶۸ با داشتن 20 تخت بستری بعنوان تنها مرکز ارجاع بیماران سوانح و سوختگی تاسیس گردید. این بیمارستان بعنوان تنها بیمارستان تخصصی سوختگی استان با دارا بودن اتاقهای ایزوله و وان هیدروتراپی بشمار میرود. [۷]


ورزش
شهر دارای یک مجتمع ورزشی [۸] می‌باشد و خاستگاه ورزشکاران در رشته‌های مختلف ورزشی مثل فوتبال٫ کشتی، دوومیدانی،رزمی، والیبال[۹] و کوهنوردی در رده های مختلف می‌باشد ۰ [۱۰] از تیم‌های مطرح فوتبال می‌توان از استقلال، هیات، آبشار نام برد.

 

منابع

   1. پرش به بالا ↑ بازارهفتگی شهرخان‌به بین
   2. پرش به بالا ↑ فهرست آثار ملی ایران, تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۳۴
   3. پرش به بالا ↑ , ت‍ه‍ران : بنگاه ترجمه و نشر کتاب .س‍ف‍رن‍ام‍ه م‍ازن‍دران و اس‍ت‍رآب‍اد/ ت‍ال‍ی‍ف ه‍. ل. راب‍ی‍ن‍و؛ ت‍رج‍م‍ه غ‍لام‍ع‍ل‍ی وح‍ی‍دم‍ازن‍دران‍ی, ان‍گ‍ل‍ی‍س‍ی: ‎H.

L. Rabino. Mazandaran and Astarabad,  :
   4. پرش به بالا ↑ http://golestan.medu.ir ,بانک اطلاعات مدارس , آموزش وپرورش شهرستان
   5. پرش به بالا ↑ شبکه خبری آب ایران، بازدید: ۳ اکتبر ۲۰۰۸.
   6. پرش به بالا ↑ گردشگری به نقل از: ایسنا گیلان، بازدید: اکتبر ۲۰۰۸.
   7. پرش به بالا ↑ بیمارستان امام رضا (ع)خان‌به بین : بیمارستان تخصصی سوانح و سوختگی امام رضا (ع) شهرخان‌به بین
   8. پرش به بالا ↑ به مناسبت هفته دولت : چهار پروژه ورزشی در استان گلستان افتتاح شد
   9. پرش به بالا ↑ والیبال 4 جانبه در خان به بین
  10. پرش به بالا ↑ برگزاری مسابقات دو ومیدانی رده نونهالان گلستان

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات
تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۸/۱۹
 عقاب

دیگر نباید جایی با اینهمه امکانات و مردمان خونگرم را بگوییم شهر...باید انگونه که لیاقتش هست بگوییم...شهرستان خانبه بین...این شهرستان مدتهاست بخاطر مسیولین بی کفایت شهر رامیان شهر نامیده میشد..این شهر که به اسراییل دوم معروف است بخاطر برخی دخالتهای بیجای مسیولینش باعث به تعویق افتادن شهرستانی خانبه بین میشدن...با تمام وجود به این انسانهای بی مصرف رامیانی لعنت میفرستم و درود میفرستم به مردم شهرستان خانبه بین درووووووووووووود

تاریخ ارسال: ۱۳۹۳/۹/۱
 محمد عبادی

سلام ابشارتاون واقعا عالیه خیلی با حاله.ب سایت ما هم ی سر بزنید .سایت تمنک


 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان