عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 5 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

زیارتگاه مرد تشنه در مراوه تپه تصاویر

۱۳۹۴/۲/۵ تعداد بازدید: ۷۵۳
print

زیارتگاه مرد تشنه در مراوه تپه  تصاویر

زیارتگاه مرد تشنه در روستای خوجه گلدی قرار دارد.

 

به گزارش گلستان ما به نقل از اترک، مکان روستای خوجه گلدی حدود 15 کیلومتری مرکز شهرستان از مسیر گنبد به مراوه تپه در سمت راست جاده می باشد.

روستایی که ورودی آن با تمثال 2 تن از شهدای هشت سال دفاع مقدس مزین شده و 3 جانباز بی ادعا که در گمنامی نیز به سر می برند در آن روستا در کمال سادگی و صفا زندگی    می کنند.

آرتق که یکی از دانشجویان این روستا است می گوید روستای ما خیلی مظلوم واقع شده است.با اینکه جمعیت روستا نیز بالا می باشد اما حتی مدرسه ابتدایی نیز ندارد.

140 خانوار و 570 نفر سکنه روستا بدون داشتن حتی فضای آموزشی ابتدایی.

به خاطر نزدیکی به روستای سوزش امکانات این دو روستا مشترک تعیین شده است.

آرتق گرگانلی دهیار روستا در خصوص نداشتن مدرسه در این روستا می گوید:به خاطر نزدیک بودن روستای سوزش و خوجه گلدی امکانات روستا مشترک تعیین شده است ولی متاسفانه اکثر امکانات در روستای سوزش دیده می شود و این برای مردم به خصوص جوانان نوعی بی عدالتی است.

به خصوص مدرسه ابتدایی که بچه ها در فصل سرما باید فاصله یکی دو کیلومتری را از روی تپه طی کرده و به مدرسه بروند.

دهیار روستا می گوید :مردم منطقه نام فقیرترین روستای منطقه را به خاطر نداشتن امکانات به این روستا داده اند.بیشتر قشر جوان روستا به خاطر فقر اقتصادی ترک تحصیل می کنند و به شهرهای بزرگ برای کار می روند .

زمین های کشاورزی روستا نیز با هجوم ملخها کمتر بهره می دهد و وضعیت بلاتکلیفی سد نیز باعث مهاجرت مردم به خصوص جوانها می شود.

مراتع روستا که سند هم برای آن داریم به خاطر مشکل عدم تعیین محدوده با عشایر همیشه باعث مشکلاتی برای مردم منطقه و عشایر شده است.

anamoradsh1

او می گوید:روستای خوجه گلدی از قدیمی ترین روستاهای بخش مرکزی شهرستان مراوه تپه می باشد . دو شهید به نامهای آنا مراد گرگانلی دوجی و رجب محمد گرگانلی دوجی از این روستا برای مبارزه با دشمن متجاوز به حریم جمهوری اسلامی عازم جبهه های حق علیه باطل شده و جان عزیز خویش را در راه خدا فدا نمودند.

سه جانباز در روستا داریم که متاسفانه به علت فقر فرهنگی و سن بالا نتوانسته اند پیگیر پرونده جانبازی خود شوند .

manta

(به ترتیب از راست به چپ:مانتا گرگانلی جانباز،آق محد گرگانلی دوجی جانباز، آقای گرگانلی دوجی برادر شهید آنا مراد گرگانلی دوجی و بقیه هم از اهالی روستا هستند)

مانتا گرگانلی دوجی که یکی از این جانبازان است خودش می گوید :در عملیات آزادسازی خرمشهر و در ساعت 3 صبح بود که بر اثر اصابت ترکش مجروح می شود و ابتدا در همان محل،بعد به شیراز منتقل شده و از شیراز نیز ابتدا به تهران و سپس به گنبد آورده می شود. در گنبد نیز در بیمارستان شهدا بستری می شود ولی امروز که پیر شده و کاری از دستش برنمی آید هیچ حقوقی ندارد و توانایی پیگیری پرونده اش را نیز برای تشکیل پرونده ندارد.(امیدواریم بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیر پرونده اینگونه جانبازان هم بشود.)

آق محمد گرگانلی دوجی و نظر محمد گرگانلی دوجی نیز از جمله جانبازان دیگر این روستا هستند که آنها نیز وضعیتی مشابه وضعیت مانتا دارند.

برادر شهید آنا مراد گرگانلی دوجی که او هم سنی از او گذشته ولی هنوز برای کار کارگری به تهران می رود صحبتهای مانتا و دو جانباز دیگر را تایید می کند.

این روستا همچنین زیارتگاهی دارد به نام زیارتگاه مرد تشنه(سوسن یا سوسان کاکا) که گویا در این محل بر اثر تشنگی وفات می کند و امروز مورد احترام اهالی است.

شاید سوسان کاکا نیز خواسته ،حکایت محرومیت این روستا را با فوت خود به مسئولین شهرستانی و استانی نشان دهد.

susonkaka2

زیارتگاه مرد تشنه(سوسان) در روستای خوجه گلدی

susonkaka

سنگ مزار زیارتگاه مرد تشنه

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان