عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

مجلس دهم سه ضلعی خواهد بود

۱۳۹۴/۱۲/۱۳ تعداد بازدید: ۱۹۵
print

دکتر رحمانی فضلی در برنامه تیتر دیشب:مجلس دهم سه ضلعی خواهد بود/ مذاکره برای برگزاری الکترونیکی دور دوم انتخابات

وزیر کشور گفت: می توانم با قاطعیت بگویم که مجلس دهم یک مجلس زنده سه ضلعی اصلاح طلبان، اعتدال گرایان و اصولگرایان خواهد بود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور،‌ دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در پاسخ به این سؤال که شما به چه کسی رأی دادید، اظهار داشت: بنده به 46 نفر رأی دادم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که آیا اسامی کسانی را که به آنها رأی دادید را مطرح نمی‌کنید، گفت: اگر لازم باشد می‌گویم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر مجری برنامه مبنی براینکه لیستی رأی داده یا خیر، تصریح کرد: بنده لیستی رأی ندادم و انتخاب کردم.

وزیر کشور در خصوص اینکه در تهران بسیاری از افراد لیستی رأی دادند و آیا چنین چیزی قابل پیش‌بینی بود، گفت: به این دقت خیر. الان وقتی نظم رأی‌آوری را می‌بینیم لیست اول پر می‌شود و از لیست دوم نفرات اول تا پایین چیده شده است. از این‌رو اکثریت غالب لیستی رأی دادند؛ به نظرم یک گفتمان غالبی در تهران حاکم شد و مردم آن را پذیرفته و تصمیم خود را گرفته بودند.

رحمانی فضلی افزود: هر دو گفتمان در تهران در رقابت بودند و برمبنای گفتمان‌ها رأی صورت گرفت نه شخصیت‌ها؛ بنده که یک فرد سیاسی هستم و ارتباط با مجامع سیاسی دارم برخی از افراد را یعنی حدود 20 درصد لیست را اصلاً نمی‌شناختم ولی آنها رأی آوردند.

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد جناح اصلاح‌طلب در این انتخابات سازمان‌یافته‌تر عمل کرد در صورتی که اصولگرایان به این شدت وارد عرصه نشدند آیا شما با این تحلیل موافقید، گفت: خیر. به نظر من اصولگرایان در انتخابات منسجم‌تر عمل کردند؛ از چند ماه قبل بحث ائتلاف را شکل دادند و سازماندهی کردند و در این راستا جلسات منظم داشته و در استان‌ها فعال بودند و توانستند کار خود را انجام دهند؛ در آن طرف هم فقط اصلاح‌طلبان نبودند در واقع این انتخابات دو قطبی نبود بلکه جریان مستقل، اعتدال و جریان اصلاح‌طلب با یکدیگر عمل کردند و آنها نیز جلسات خود را داشتند.

وزیر کشور با بیان اینکه هر سه گروه جلسات خود را برگزار و پیگیری می‌کردند، افزود: در جناح اصلاح‌طلب اعتدال با توجه به اینکه ردصلاحیت‌ها به گونه‌ای بود که نظم منطقی چینش افراد و مصادیق که با یکدیگر رقابت کنند را دیر ساماندهی کردند در نهایت مجبور شدند افرادی را در لیست‌ها بیاورند که خیلی شهره در عرصه سیاسی در عمل یا افکار عمومی نباشند. از این‌رو ساماندهی داشتند اما در چینش لیست‌ها و ارائه اصولگرایان جلوتر بودند.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که در تهران 30 نفر از یک لیست رأی آوردند از این رو گفته می‌شود نظرسنجی‌ها نتوانستند درست پیش‌بینی کنند؛ به گونه‌ای که طبق نظرسنجی ها گفته می‌شد نفرات اول، عارف، حدادعادل و مطهری باشند اما آنچه در نتیجه آمد متفاوت بود، تحلیل شما چیست؛ گفت: نظرسنجی‌هایی که بنده ملاحظه کردم را جریانی دیدم، نظرسنجی‌های مصداقی تقریباً روزهای آخر انجام شد، آنچه وزارت کشور انجام می‌داد در زمانی که در تهران 30 درصد هم مشارکت بود باز هم حدود 57 درصد اعتدال و اصلاحات جلو بود و بقیه اصولگرا بودند و پیش که ‌می‌رفت و تعداد شرکت‌کنندگان که افزایش می‌یافت در آخرین نظرسنجی‌ها که مشارکت 48 تا 50 درصدی را نشان می‌داد باز هم اکثریت غالب را جریان مقابل اصولگرایی داشت.

وی ادامه داد: اما این به معنای این نبود که قطعاً دو لیست به صورت کامل ورود کند و در نظرسنجی‌ها ما ندیدیم البته ما مصداقی انجام ندادیم و بنده هم تحلیلم این بود که 20 به 10 باشد و بعد 20 نفر اول بروند و 10 نفر در مرحله دوم تهران. اما حجم تبلیغات و حضور مردم در عرصه‌های مختلف بیان نظر و دیدگاه‌ها و به ویژه عرصه فضای مجازی که می‌توان گفت یکی از پدیده‌های انتخابات در این دوره تأثیرگذاری‌ رسانه‌ها در فضای مجازی بود توانستند مهندسی ذهن افکار عمومی را به طرفی ببرند که اینگونه اتفاق بیفتد.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که در انتخابات مجلس خبرگان نیز با آنچه پیش‌بینی می‌شد خیلی همخوانی نداشت مثلاً آقای امامی کاشانی در نظرسنجی‌ها رتبه دوم نبود از اقن رو به نظر می‌رسد خطای محسوس در نظرسنجی‌ها وجود دارد، گفت: نظرسنجی‌ها 100درصد نشان نمی‌دهد، روز انتخابات و روز قبل انتخابات هر اظهارنظر و بیان دیدگاه و هر اقدامی می‌تواند در آرا متفاوت باشد، برخی از آرا حتی در روز رأی‌گیری شکل می‌گیرد یعنی با توجه به حضور مردم، شکل رأی‌گیری و نوع افرادی که پای صندوق می‌آیند در نتیجه نهایی تأثیرگذار است.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که رأی‌آوری آقای امامی کاشانی در تهران برای برخی از تحلیل‌گران دشوار بود، تحلیل شما چیست، گفت: آقای امامی کاشانی فرد معروف، مشهور و مورد اعتمادی است؛ افراد موجود در لیست خبرگان همه در یک اندازه شاید مردم به آنها شناخت داشته باشند و همه جزو معروف و مشهورین هستند. بنابراین اینکه هر کدام در کجای لیست قرار بگیرند به این باز می‌گردد که گفتمان غالب در جامعه چیست.

وی با بیان اینکه گفتمانی که در مجلس باعث شد آن 30 نفر رأی بیاورند در خبرگان نیز تأثیر خود را گذاشت، افزود: اما چون بازتاب مجلس خبرگان بیشتر در چهره‌های سیاسی نیست بلکه در چهره‌های دینی، فقها و کسانی که ماهیت بر رویکرد متعادل دارند و اعتماد بیشتر مردم را دارند است از این‌رو آرا هم از نفر دوم به بعد خیلی تفاوتی ندارد و نمی‌توان تحلیل خاصی داشت.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که راجع‌به آقای حدادعادل در مجلس کاهش تقریباً ناگهانی رتبه وی تأمل‌برانگیز بود که اول هفتم بودند و بعد به رتبه سی و یکم رسیدند، چرا اینگونه بود افزود: این به مکان‌هایی که آرا را می‌شمارند بازمی‌گردد. معمولاً حوزه‌های مختلف، گرایشات مختلف، تبلیغات مختلفی شده و بافت جمعیتی و نوع نگاه اجتماعی آنها مسائل مختلفی دخالت دارد و ما خود شاهد بودیم به مروری که صندوق‌ها آمارش می‌رسید متناسب با بافت جمعیتی و شرایط اجتماعی حاکم بر آنها لیست‌ها جابه‌جا می‌شد.

رحمانی فضلی در پاسخ به سؤالی درباره ترکیب مجلس دهم یادآور شد: مجلس دهم یک مجلس سه ضلعی خواهد بود که یک ضلع اصولگرایان، یک ضلع اصلاح‌طلبان و ضلع دیگر اعتدال و مستقلین هستند و تقریباً به هم نزدیکند. اما در مرحله دوم احتمالاً در این تقسیم‌بندی وزن یکی از آنها بیشتر باشد.

وی همچنین درباره فراکسیون‌هایی که در مجلس دهم شکل می‌گیرد، گفت: فراکسیون اعتدال، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شکل خواهد گرفت که اصولگرایان نیز در یک فراکسیون جمع خواهند شد.

وزیر کشور در پاسخ به این سؤال که رئیس مجلس چه کسی خواهد بود، گفت: نمایندگان به هر کسی رأی دهند رئیس مجلس می‌شود.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سؤال که شما به چه کسی رأی می‌دهید، افزود: رأی من محرمانه است.

وی درباره تعامل وزارت کشور و شورای نگهبان تصریح کرد: ما در این دوره تعامل مثبتی بین وزارت کشور و شورای نگهبان شاهد بودیم؛ بنده چندین جلسه با آقای جنتی داشتم و معاونم نیز جلسات متعددی و شاید گفت هر روز با کارشناسان شورای نگهبان داشتند البته این به معنای این نیست که اختلافی نداشتیم اما اختلافات را با محور قراردادن قانون و اعتماد به یکدیگر حل می‌کردیم.

وزیر کشور به موضوع انتخابات الکترونیکی اشاره کرد و گفت:‌ در شمارش دستی خطای انسانی بالا می‌رود و هزینه‌ها بالا است اما در انتخابات الکترونیک می‌توان ظرف دو ساعت نتیجه را اعلام کنیم. شورای نگهبان در قسمت سخت‌افزار موافقت خود را اعلام کرد ولی در بحث نرم‌افزاری خیر، که در نهایت نیز برگزاری انتخابات الکترونیک صورت نگرفت.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما اعلام کرده‌ایم که اگر اجازه دهند مرحله دوم را در انتخابات مجلس به صور الکترونیکی برگزار شود.

وی با بیان ابنکه قانون انتخابات نیاز به اصلاح دارد اضافه کرد: ثبت‌نام 12 هزار نفر در انتخابات خوب است اما رسیدگی به صلاحیت این افراد کار سختی است و باید قانون در این زمینه اصلاح شود؛ باید هزینه‌های انتخابات را پایین بیاوریم.

وزیر کشور یکی از ضعف‌های قانون فعلی را عدم شفافیت مالی در تبلیغات کاندیداها عنوان کرد.

رحمانی فضلی بیکاری و رکود را از مشکلات اصلی کشور عنوان کرد و گفت: مهم‌ترین اولویت مجلس دهم باید وحدت و انسجام، رونق اقتصادی و امنیت و آرامش باشد.

وی بار دیگر موضوع پول های کثیف در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: پول های کثیف در کشور وجود دارد. در حوزه سیاست نیز وارد می شود، ما باید تدبیر کنیم که جلوی این پولها را بگیریم. اصل مسئله را همه واقف بودند که باید این امر تغییر کند. ما هشت کشور را بررسی کردیم و یک لایحه به مجلس ارائه کردیم با دو فوریت که همین امروز چند نفر از نمایندگان شکایت می کردند خیلی از رقبای ما پول های کلانی خرج کرده اند. اما متاسفانه به آن لایحه رسیدگی نشد. در آن روش ما یک شماره حساب داده بودیم که حتی اگر هواداران قرار است پولی واریز بکنند، به آن شماره واریز کنند تا منابع هزینه کرد مشخص باشد.

رحمانی فضلی با ارائه تحلیل خود از انتخابات هفتم اسفند گفت: انتخابات هفتم اسفند و حضور با شکوه مردم، حمایت از مسئولان برای پیشبرد برنامه ها ، نگاه مردم در این گفتمانی که جاری شد، این بود که ما باید مطالبات مردم را حل کنیم و از دعوا و اختلاف مردم خوششان نمی آید. همچنین با توجه به بالاترین نقش را در نظر بگیریم برای سهم بالای مشارکت در انتخابات حتما سهم مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه ما در شرایط امنیتی بسیار خوبی انتخابات را برگزار کردیم، گفت: این امر مایه افتخار و مباهات است. هم مردم و هم نیروهای امنیتی ما مسلط به اوضاع هستند. این نشان دهنده یکپارچگی در حاکمیت است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما باید قدر این واقعه را بدانیم. هیچ حجتی برای ما نمانده، مسئولان، دولت، قوه قضائیه، رسانه ملی و همه خواست مردم را پیش بگیریم. هرکس راه انشقاق را پیش ببرد، مردمی عمل نکرده است.

وی با تشکر از همه داوطلبانی که تن به رعایت قانون دادند، گفت: از همه داوطلبانی که در مسیر تبلیغات اخلاق را رعایت کردند باید تشکر کنیم اما کسانی که رای آورده اند، وظیفه سنگینی دارند.

وزیر کشور در خصوص مهمترین ویژگی انتخابات هفتم اسفند گفت: شرایط جدیدی در عرصه منطقه ای و بین المللی و با توافق برجام که حادثه مهمی برای ما بود، شکل گرفت. همه اینها شرایط داخلی را با تغییرات مناسب و با سرعت بالا رقم زد. همه مردم به این تغییرات واقف هستند، اهمیت این موضوع بر این است که مردم این شرایط را درک کردند. برای دنیا نیز عجیب است. هر دوره ای بیگانگان تحلیل می کردند که مشارکت پایین خواهد بود. اولویت مردم نظام است. تیزهوشی و دوراندیشی و بصیرت مردم مثال زدنی است.

منبع:پورتال وزیر کشور


  • - گردآوری: تبیان گلستان
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان