عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 12 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

تنور داغ رقابت در گلستان بااعلام ائتلاف ها

۱۳۹۴/۱۲/۴ تعداد بازدید: ۱۴۶
print

رقابت انتخابات در گلستان با معرفی فهرست ائتلاف ها در گلستان افزایش یافته و کاندیداها سعی می کنند از تمام ظرفیت فضای مجازی و شهری برای جلب رای استفاده کنند.

 
خبرگزاری مهر- رقابت‌های انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی به‌روزهای آخر خود نزدیک می‌شود که حدود ۱۳۰ داوطلب استان گلستان برای کسب هفت کرسی در مجلس باهم رقابت می‌کنند.

رقابتی که نسبت به دوره گذشت که رقابت میان ۷۰ کاندیدا بود حدود ۱۰۰ درصد افزایش‌یافته است و به‌وضوح می‌توان آن را در فضای شهرها و روستاها حس کرد.

در این دوره از انتخابات در حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا و پیش از اعلام انصراف‌ها ۴۱ نفر، ۱۸ نفر در حوزه انتخابیه گنبدکاووس، ۱۸ نفر در حوزه انتخابیه کردکوی، بندرگز، بندر ترکمن و گمیشان، ۲۱ نفر در حوزه انتخابیه رامیان و آزادشهر، ۱۱ نفر در حوزه انتخابیه علی‌آباد و ۳۰ نفر در حوزه انتخابیه مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه رقابت انتخاباتی را آغاز کردند.

رقابت سخت در مینودشت بین ۳۰ نفر

حوزه گرگان و آق‌قلا که دو سهم در مجلس شورای اسلامی خواهد داشت حدود ۲۰ نفر برای هر کرسی رقابت می‌کنند، لذا سختترین رقابت در حوزه مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه با ۳۰ کاندیدا برای یک کرسی است.

حوزه مینودشت شهرستان‌های شرقی و هم‌مرز با خراسان شمالی را تحت پوشش خود دارد و نکته جالب آن تنوع قومیتی و مذهبی این حوزه است. در این شهرستان‌ها اقوام فارس، ترک، لر، کرد، سیستانی، بلوچ و ترکمن زندگی می‌کنند و تقریباً از همه طیف‌ها کاندیدای رقابتی وجود دارد اما رقابت اصلی میان سه قومیت اصلی منطقه یعنی فارس، ترکمن و سیستانی است.

 از سوی دیگر تقریباً تمام شهرهای این حوزه انتخابیه جزو مناطق محروم گلستان است تا جایی که بخشی از روستاهای این شهرستان‌ها فاقد برخی امکانات زیرساختی مانند گاز است. همین محرومیت آماج انتقادات را به سمت مسئولان روانه کرده است و باعث شده عملکرد او در داغ‌ترین فضای رقابت‌های انتخاباتی استان سوژه برخی کاندیداها شود.

گنبدکاووس هم که دومین شهر بزرگ استان است با ۱۸ کاندیدا برای یک کرسی درگیر فضای انتخابات است. اصلاح‌طلبان هم فعلاً در این حوزه به اجماعی نرسیده‌اند.

رقابت در رامیان و آزادشهر هم با ۲۱ کاندیدا و یک نماینده سخت است اما مانند شهرهای دیگر استان داغ نیست. اهالی رامیان اکثراً ترک قزل باش هستند و آزادشهر هم تنوع قومیتی آن زیاد است ولی اکثر ساکنان آن سیستانی هستند. هر دو شهرستان پس از انقلاب گسترش‌یافته‌اند ولی ازنظر امکانات همچنان محروم هستند.

علی آبادکتول هم از شهرهایی است که رقابت بین کاندیداها از مدت‌ها قبل آغاز شده است.

در حوزه غرب استان و شهرستان‌های کردکوی، بندرگز، گمیشان و بندرگز رقابت اصلی بین ترکمن‌ها است.

ائتلاف ها فضای تبلیغاتی را داغتر کرد

اما رقابت در مرکز استان از همه داغ‌تر است و بیشتر اخبار انتخابات استان هم حول این موضوع می‌چرخد. پس از اعلام فهرست‌های ائتلافی تقریباً هم در فضای مجازی و هم‌سطح شهر شور خاصی ایجادشده است.
ازآنچه در سطح شهرها می‌توان مشاهده کرد فضای رقابتی بنری و پوستری است. گرچه با نزدیک‌تر شدن به‌روز انتخابات شاهد کارناوال‌های کاندیداها هم خواهیم بود.
تلگرام به کمک کاندیداهای انتخابات آمد

تبلیغات در فضای مجازی ولی پررنگ‌تر از فضای شهری است و طرفداران کاندیداها مشغول رخ‌نمایی برای یکدیگر هستند.

در رأس فضای مجازی تلگرام و اینستاگرام قرار دارند. ولی شرایط تلگرام برای رأی جمع‌کردن بهتر از دیگر شبکه‌ها است. اکثر هواداران کانال‌های تلگرامی راه‌اندازی کرده‌اند و فعالیت‌های خود را به فعالان مجازی معرفی می‌کنند. کاندیداهای قبلی هم علاوه بر فعالیت‌های فعلی تلاش‌های خود در دوره قبلی را هم یادآوری  می‌کنند.

در حال حاضر بیشترین و داغ‌ترین بحث‌ها در شبکه‌های مجازی حول ائتلاف‌ها و حمایت‌های انجام‌شده از سوی این ائتلاف‌ها است. کاندیداها سعی می‌کنند تا با جلب چهره‌های شاخص و همراه داشتن آنان بخصوص در ستادها محبوبیت خود را افزایش دهند این محبوبیت را در فضای مجازی به رخ رقیب بکشند.

برای گلستان که استانی با تنوع قومیتی و مذهبی است، حضور چهره‌های ترکمن در ستادها، خود سوژه‌ای شده برای جلب رأی قوم بزرگ ترکمن. گرچه طی روزهای گذشته و با اجتماع آن‌ها در گرگان بر روی رادمهر بخش عمده آن‌ها به نفع این کاندیدا انصراف دادند.

در هیاهوی فضای مجازی آنچه جایش بسیار خالی است اعلام برنامه‌های کاندیداهاست.

حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار واجد شرایط گرگانی برای شرکت در انتخابات در حالی خود را برای حضور در انتخابات هفتم اسفند آماده می‌کنند که بر اساس پیش‌بینی‌ها حداقل یک‌میلیون نفر به‌پای صندوق‌ها می‌آیند و می‌خواهند بارأی خود سرنوشت تلخ استان خود را تغییر دهند و به سمت توسعه بروند.
 

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان

مطالب مشابه

ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان