عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 4 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

درمان درد مفصل زانو و ساق پا

۱۳۹۵/۸/۱۷ تعداد بازدید: ۱۵۶
print

زانو درد و ورم زانو یکی از شایعترین مراجعه افراد به پزشک متخصص می باشد که ممکن است در همه افراد و سنین مختلف حتی در جوانی و به علت و دلایل مختلفی مانند آرتروز زانو،آسیب ها و صدمات، زانوی ضربدری یا پای پرانتزی، بورسیت،کیست بیکرز،آرتریت روماتوئید، درد جلوی زانو و علل دیگر به وجود بیاید

 درمان درد مفصل زانو و ساق پا
به طور مثال زانو درد در کودکان و نوجوانان اغلب بر اثر انجام ورزش هایی مانند پریدن، دویدن و فعالیت های که شامل حرکات مکرر است ایجاد می شود. در هنگام ابتلا به بورسیت شما دردی مبهم و تپنده را در زانوی خود احساس می‌کنید که هنگام وارد کردن فشار به زانو در زمان پیاده‌روی یا زانو زدن یا خم‌کردن زانو، شدید‌تر می‌شود. ممکن است در زانوی خود احساس گرما کنید و این ناحیه نسبت به لمس کردن حساس باشد. همچنین ممکن است با درد پشت زانو و تورم و قرمزی زانو همراه باشد و احساس کنید حرکت دادن زانو برایتان مشکل است.
 
که افراد مبتلا به زانو درد، زانو ضربدری، زانوی پرانتزی و ورم پشت زانو می توانند پس از مراجعه به کلینیک درد و استفاده از روش های تشخیصی به منظور تعیین علل زانو درد از بهترین روش های درمان بدون جراحی از جمله تزریق،قرص و مسکن ،فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی و ورزش زانو درد  ، پی آر پی ، ماساژ درمانی، تغذیه و رژیم غذایی و همچنین عمل جراحی که پزشک برای  زانو درد آنان در نظر می گیرند استفاده کنند
 
زانو درد چیست؟
 
هر ساله تقریبا 18 میلیون بیمار به خاطر درد زانو نزد پزشک یا به بیمارستان می  روند. خوشبختانه راه های زیادی برای درمان زانو درد به طور موفق و بازگشت به یک سبک زندگی فعال  و پرجنب و جوش وجود دارد.
 
در کلینیک دکتر فصیحی با طیف گسترده ای از گزینه های درمان، پیشرفته ترین تشخیص ها و  تجربه بسیار زیاد به ارزیابی علت زانو درد شما پرداخته و بهترین راه درمان را برای شما  مشخص می شود
 
زانو درد می تواند هر گامی که برمی دارید را تحت تاثیر قرار دهد. از ورزش کردن گرفته تا بالا رفتن از پله ها، در هر یک از این موارد فراموش کردن زانو درد دشوار است. بسیاری از خود درمانی ها می توانند به شما کمک کنند ولی اگر دردهای مزمن یا علائمی مانند التهاب یا قرمزی مفصل ها را دارید وقت آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید.
 
زانو بزرگ ترین مفصل بدن انسان و یک عضو پیچیده می باشد که از استخوان، غضروف و رباط ها ساخته شده است. غضروف در زانو به عنوان یک صفحه مانع اصطکاک و سطح لغزنده عمل می کند. غضروف سالم جلوی مالش استخوان های مفصل به یکدیگر را می گیرد. اما هنگامی که مفصل دچار آرتروز می شود استخوان ها با هم تماس پیدا کرده ایجاد زانو درد می کنند. صدمه دیدن، پیری و شرایط تخریبی (دژنراتیو) می توانند باعث از بین رفتن و تجزیه غضروف و آسیب های غضروفی زانو می شود.

علت و دلایل زانو درد
 
بسیاری از عارضه‌های ستون فقرات باعث درد پا، درد ساق پا و درد لگن تا زانو و دیگر علائم پایین‌تنه مانند خواب رفتن، گزگز، بی حسی و ضعف رفتن ساق پا می‌شود. تشخیص کالبدشناختی صحیح علت سندرم هر درد خاص لازمه درمان‌ موفقیت‌آمیز است.
 
ژنوواروم، زانوی درون گرد،پای ضربدری، زانو پرانتزی یا پاکمانی ( واروس بیش از حد ) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند. این امر باعث درد در این ناحیه می شود
 
زانو ها مفاصل پیچیده ای هستند که اغلب در نتیجه آسیب دیدگی (تروما) یا “ساییدگی و پارگی” صدمه می بینند. در افراد بالای 50 سال، شایع ترین علت درد زانو استئوآرتریت است. علل درد زانو در افراد جوان تر عبارتند از استفاده بیش از حد از زانو و آسیب دیدگی. همچنین زانو درد می تواند ناشی از عفونت (به عنوان مثال استئومیلیت، بورسیت سپتیک) و بیماری هایی خاص باشد.
 
علت زانو درد می تواند موارد زیادی باشد که برخی از شایع ترین آن ها عبارتند از:
 
استئو آرتریت (آرتروز زانو)
 
آرتروز بیماری مزمنی است که باعث التهاب مفاصل می شود. علائم آرتروز زانو عبارتند از قرمزی، گرمی، تورم، حساس شدن نسبت به لمس و درد. ممکن است بیش از 30 درصد از جمعیت  استئوآرتریت زانو یا  آرتروز ناشی از “ساییدگی و پارگی” غضروف ها داشته باشند. این به معنی تخریب (از بین رفتن) تدریجی غضروف زانو است.  استئو آرتریت که بیماری دژنراتیو مفصل هم نامیده می شود معمولا در طول چندین سال پیشرفت می کند و اغلب در بیمارانی دیده می شود که زانوی آن ها عفونت کرده یا صدمه دیده و یا دارای اضافه وزن هستند.
 
با ساییده شدن غضروف، استخوان های اطراف آن می توانند ضخیم تر شوند و خارهای استخوانی (استخوان های اضافه) بوجود آورند. چنین چیزی می تواند منجر به افزایش اصطکاک مابین استخوان ها و اختلال در حرکت زانو و همینطور مشکلاتی در سینوویوم شود. سینوویوم غشایی در زانو است که مایعی تولید می کند که غضروف را لغزنده نگاه می دارد. این غشا می تواند ملتهب شده مایع زیادی بسازد. چنین چیزی به تورم یا “آب آوردن زانو” منجر می شود. در بیشتر موارد شدید بیماری، درنتیجه اصطکاک مداوم استخون ها که باعت ساییدگی آن ها می شود زانو می تواند تغییر شکل پیدا کند.
 
علائم آرتروز زانو
 
عبارتند از: درد، سفتی، حساس شدن به لمس، دامنه محدودی از حرکت ها و احساس ساییده شدن (استخوان ها) به هنگام خم کردن زانو.
 
بورسیت (آماس کیسه های مفصلی)
 
بورسیت التهاب هر یک از کیسه های پر از مایع محافظ مفاصل بدن است. این بیماری معمولا بر اثر حرکات تکراری یا بر اثر فشاری مثل فشار ناشی از زانو زدن بوجود می آید. گاهی هم یک آسیب ناگهانی می تواند باعث بوجود آمدن بورسیت  و زانو درد شود.
 
تاندونیت (التهاب تاندون)
 
تاندون ها یا بافت های طناب مانندی که در مفصل زانو و دیگر مفاصل  ماهیچه ها را به استخوان وصل می کنند هم می توانند به خاطر حرکات تکراری و شدید به صورتی دردناک ملتهب شوند. تاندونیت یک آسیب شایع به هنگام ورزش است که به خاطر استفاده بیش ازحد از قسمت های مشابهی از بدن بوجود می آید. تاندونیت پاتلا یا “زانوی جهندگان” التهاب یا سوزش تاندون میان کشکک زانو و استخوان ساق پا است. که منجر به آسیب تاندون زانو می شود.
 
کیست بیکر
 
وجود توده ای در پشت زانو می تواند حاکی از کیست بیکر باشد. کیست بیکر که کیست پوپلیته هم نامیده می شود یک کیسه حاوی مایع (مفصلی) است که باعث تورم و سفتی پشت زانو می شود و در اکثر موارد هم دردناک نیست. کیست بیکر به طور معمول با آرتروز یا پارگی غضروف که می توانند باعث شوند زانو مایع زیادی تولید کند مرتبط است. راه درمان این بیماری هم پیدا کردن علت اصلی جمع شدن مایع در کیست بیکر است.
 
سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS)
 
ممکن است زانو درد به هنگام بالا و پایین رفتن از پله، پریدن یا چمباتمه زدن نشانه های سندرم درد پاتلوفمورال باشد. این مشکل شایع زانو در ناحیه جلوی زانو احساس می شود و می تواند نوعی حس ساییده شدن استخوان ها را به هنگام خم و راست کردن پا بوجود آورد و باعت شود زانو گاهی اوقات قفل کند.
 
آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)
 
آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) می تواند مفاصل دو طرف بدن (دو زانو، دو دست و یا دو مچ دست) را تحت تاثیر قرار دهد. در این نوع آرتریت سلول های بدن به بافت های خود حمله می کنند. در بیشتر افراد علائم بیماری به تدریج و در طی سال ها گسترش می یابند با این حال این علائم می توانند به سرعت هم ظاهر شوند. زنان سه تا پنج برابر بیشتر از مردان به آرتریت روماتوئید مبتلا می شوند و این بیماری اغلب بین سن 20 تا 50 سالگی ظاهر می شود.
 
ممکن است آرتریت روماتوئید به ترکیبی از ناهنجاری های مربوط به ایمنی بدن و ناهنجاری های ژنتیکی و عوامل محیطی و هورمونی بستگی داشته باشد. این بیماری می تواند در طول زمان باعث ساییده شدن غضروف، تورم سینوویوم وجمع شدن مایع مفصلی اضافه در زانو شود. در مراحل بعدی بیماری هم ممکن است استخوان ها  به هم ساییده شوند.
 
آسیب ها و صدمات زانو
 
صدمات زانو می توانند در نتیجه ورزش، افتادن از جایی یا ضربه های روحی بوجود آیند. این صدمات به طور معمول رباط هایی را درگیر می کنند که دو استخوان دو طرف زانو یعنی استخوان ران و درشت نی را به هم متصل نگه می دارند. برخی از شایع ترین انواع این صدمات عبارتند از:
 
ACL 
 
صدمه دیدن و کشیدگی رباط صلیبی (متقاطع) قدامی (ACL) از شایع ترین و بدترین صدمات ورزشی است. ACL مانع از حرکت بیش از حد زانو از جای خود می شود. تغییر مسیرهای خیلی سریع یا کشیدگی بیش از حد زانو می تواند باعث پارگی رباط صلیبی ACL شود. زن ها بیشتر در معرض پارگی ACL قرار دارند. اغلب برای درمان آسیب وارده به ACL  عمل جراحی لازم است.
 
MCL
 
پاتلوفمورال که گاهی “زانوی دونده” نیز نامیده می شود ممکن است به خاطر کشکک زانویی که به درستی تراز نیست یا بر اثر کار کشیدن زیاد از زانو، صدمه دیدن، اضافه وزن یا هنگامی که غضروف درون کشکک زانو به میزان قابل توجهی ساییده می شود بوجود آید.
 
کشیدگی یا پارگی رباط زانو جانبی داخلی (MCL) به طور معمول در اثر ضربه یا ضرب دیدگی قسمت خارجی زانو بوجود می آید و درد در امتداد قسمت داخلی زانو احساس می شود. معمولا بستن و درمان محافظه کارانه مانند استراحت و فیزیوتراپی برای التیام چنین صدماتی کافی هستند.
 
منیسک
 
منیسک غضروف هلالی شکل میان استخوان ران (فمور) و قسمت پایینی استخوان پا (استخوان درشت نی یا تیبیا) می باشد. شما دارای دو تا از این صفحات مانع از اصطکاک در هر یک از زانوهای خود هستید. یک صفحه درونی ( داخلی) و یک صفحه بیرونی (جانبی). در بیشتر موارد صفحه داخلی صدمه می بیند. علت پارگی مینیسک بر اثر پیچیدن و چرخاندن ناگهانی زانو که به تورم، درد و قفل شدن زانو منجر می شود می باشد. هنگامی که درمان محافظه کارانه بی فایده باشد ممکن است برای برداشتن قطعه پاره شده نیاز به عمل جراحی آرتروسکوپی شود. در اغلب موارد با گرفتن یک شرح حال دقیق از بیمار می‌توان پارگی مینیسک را تشخیص داد ،وجود درد ، مشکلات مکانیکی یا حرکتی زانو ، تورم ، حساسیت به لمس مفصل زانو ، آب آوردن زانو ، محدود شدن دامنه‌ی حرکتی زانو از علایم پارگی مینیسک زانو می باشد
 
دردهای ناحیه کشکک یا کاسه زانو
 
یکی از رایجترین دردها در افراد جوان و ورزشکاران دردناحیه کشکک زانو است.درداین ناحیه نام های زیادی دارد که شامل درد جلوی زانو ، patellofemoralmalalignment،    کندرومالاسی کشکک زانو، patellar hypermobility (حرکات بیش ازحدکشکک زانو)،فشارهای جانبی کششک ،کج بودن کشکک زانواست.
 
یکی ازدلائل اولیه patellofemoralmalalignment فشارهای نامتعادلی  است که بر روی مفصل patellofemoralایجادمیشودوباعث می شود که کشکک زانو درمرکزاستخوان trochlear groove (بریدگی زندزبرین)که یکی ازقسمت های ران است قرار نگیرد.فشارهای غیرطبیعی بر روی کشکک زانو باعث ایجاد این عارضه میشود و میتواند باعث ضعف ماهیچه های چهار سر(ماهیچه ران )ویاعدم تعادل بین قسمت های مختلف ناحیه ران شود و این مشکل سختی لیگامنت های در نواحی داخلی ،خارجی ،میانی وکناری،صافی کف پا،کجی زانو،نقص های خاص درلیگامنت ها رابه همراه دارد

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
  • - منبع: تبیان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان