عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - Wednesday 12 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

درمان درد زانو

۱۳۹۵/۸/۲۳ تعداد بازدید: ۱۱۴
print

تعویض بخشی از زانو اگر بخش هایی از زانوی شما بیماری نداشته باشد یا صدمه ندیده باشد تعویض بخشی از زانو می تواند یکی از گزینه های پیش روی شما باشد. این عمل که به صورت جزئی بدن را درگیر می کند زمانی محتمل است که تنها یک یا دو قسمت از سه قسمت زانوی شما آسیب دیده باشد. در تعویض بخشی از زانو غضروف و استخوان تراشیده می شوند و ایمپلنت جایگزین قسمت (های) مبتلا می شود. این به معنی شکافتن کمتر بدن و زمان بهبودی کوتاه تر نسبت به تعویض کلی زانو است.

درمان درد زانو
بهبودی
 
بیماران معمولا می توانند روز بعد از عمل جراحی شروع به حرکت دادن زانو کنند. فیزیوتراپی راه بهبودی و دوباره بدست آوردن قدرت حرکت است. بیماران می توانند ظرف حدود یک ماه به طور کامل به فعالیت های خود بازگردند. با این وجود، آن ها از تمرینات ورزشی شدید، پیاده روی سریع و دویدن منع می شوند زیرا ایمپلنت ها سطحی دارند که می تواند ساییده شود.
 
مزایا
 
در مقایسه با تعویض کامل زانو، در تعویض بخشی از زانو زمان بهبودی کوتاه تر، دردهای بعد از عمل کمتر، از دست دادن خون در طول عمل کمتر است و بدن را شکاف کوچک تری می دهند. به علاوه، بیشتر استخوان ها و بافت های نرم سالم بیمار حفظ می شوند که این بدین معنی است که بیمار می تواند نسبت به تعویض کامل زانو حرکت هایی بهتر داشته باشد و زانوی او بهتر کار می کند. بیمارانی که عمل تعویض بخشی از زانو بر روی آن ها انجام شده هم همچنان داوطلب تعویض کامل زانو هستند (البته) اگر در آینده به این عمل نیاز داشته باشند.
 
 داوطلب ایده آل این عمل استئوآرتریت شدیدی دارد (که پیشرفته نیست) و دیگر نمی توان درد او را با درمان های محافظه کارانه کنترل کرد. این عمل برای بیمارانی نیست که نقص عضو قابل ملاحظه دارند.
 
خطرات
 
عوارض احتمالی (اما نادر) ) این عمل عبارتند از لخته شدن خون، عفونت، آسیب عصبی و خطرات دیگر. عوارض بلند مدت می توانند بر تداوم درد، عفونت و خرابی، شل شدن یا جا به جا شدن پروتز مشتمل شوند.
 
تداوم
 
تقریبا 85 درصد از ایمپلنت های زانو برای مدت 20 سال دوام خواهند داشت.
 
تعویض کامل زانو
 
 
 
هنگامی که همه بخش های زانو نیاز به ترمیم داشته باشند تعویض کامل زانو می تواند بهترین گزینه باشد. این عمل مستلزم برداشتن غضروف و استخوان از بین رفته و جایگزین کردن آن با مفصل مصنوعی مناسب برای بیمار است. این پروتز از پلاستیک و فلز ساخته شده است و باعث حرکت روان و آزاد زانو می شود. پروتز را با چسب اکریلیک به استخوان متصل می کنند یا می توان آن را با فشار در استخوان جا زد و اجازه  داد استخوان در درون ایمپلنت رشد کند. همچنین جراحان هر گونه ترمیمی که برای رباط ها نیاز باشد را انجام می دهند. برای اینکه مفصل تازه درست کار کند نیاز است که ماهیچه ها و رباط های بیمار آن را نگاه دارند/ تحمل کنند.
 
تعویض کامل زانو در عصر و فرهنگ پر جنب و جوش ما به طور فزاینده ای متداول است. تخمین زده می شود که تا سال 2030 سالانه بیش از 3 میلیون عمل تعویض کامل زانو انجام شود.
 
بهبودی
 
بیشتر بیماران  مبتلا به زانو درد بعد از عمل تعویض کامل زانو تنها دو تا چهار روز را در بیمارستان می گذرانند. بیماران می توانند روز بعد از عمل بایستند و مفصل را حرکت دهند و برای چند هفته از یک عصا یا واکر یا کمکی مشابه استفاده کنند. برای بازگشت حرکت به مفصل فیزیوتراپی بسیار مهم است. بعد از شش هفته، بیشتر بیماران قادرند با استفاده از یک عصا کل وزنشان را بر روی زانو بگذارند. (البته) بهبود و توانبخشی کامل به طور معمول حدود شش ماه زمان می برد. بیماران قادرند به زندگی فعالانه خود به استثنای فعالیت های شدیدی مانند دویدن و پریدن بازگردند.
 
مزایا
 
بیشتر بیماران بهبودی و تسکین  زانو درد مشخصی را در ظرف چند هفته بعد از عمل جراحی تجربه می کنند.
 
 تعویض کامل زانو می تواند برای بیمارانی که زانوی آن ها دارای نواقص دردناکی است، تغییرات تخریبی (دژنراتیو) شدید دارد یا آرتروز آن ها پیشرفته یا در مراحل پایانی است گزینه خوبی باشد.
 
خطرات
 
ریسک عوارض در جراحی های تعویض کامل زانو نادر است و در کمتر از 2 درصد از بیماران اتفاق می افتد. ممکن است جراح شما رقیق کننده خون تجویز کند تا جلوی لخته شدن خون پس از جراحی را بگیرد. برخی بیماران متوجه نوعی بی حرکتی (فقدان حرکت)، سفتی یا درد می شوند. در درصد خیلی پایینی از بیماران ممکن است که مفصل بیفتد. مطالعات نشان داده است که چنین چیزی بیشتر در بیماران چاق شایع است.
 
 تداوم
 
پزشکان از اوایل دهه 1970 عمل تعویض کامل زانو را انجام داده اند و این عمل یکی از موفق ترین عمل های جراحی برای درمان آرتروز زانو می باشد. اطلاعات جدید نشان می دهند که در دوره معاصر زانوی تعویض شده می تواند برای بیش از سی سال دوام داشته باشد. تقریبا در 85 درصد از کسانی که در20 سال گذشته عمل  تعویض زانو انجام داده اند هنوز هم زانو عملکرد خوبی دارد.
 
زانو درد بارداری
 
این موضوع بسیارعجیب است که چرا زایمان باعث ایجاد درد جلو زانو می شود وپاسخ آن کاملا آشکاراست درداین ناحیه براثراضافه وزن وفشارهایی است که برروی زانو ایجادمیشود وخانمهای بارداردرآخرین ماه های بارداری 25 پونداضافه وزن پیدامیکنند واین اضافه وزنی که زانوبایدتحمل کند باعث ایجاد دردزانومیشود.
 
تغییرات هورمونی درزمان بارداری هم میتواند یکی ازعلت های دردزانوباشد درماه نهم بارداری هورمون ها آزادمیشوند وبه سمت لیگامنت های استخوان پلویس ناحیه لگن میروندوخودرابرای به دنیاآوردن کودک آماده میکنند.نکته :هورمون های ناحیه پلویس دچارکمبودنمیشوند واین هورمون های ازلیگامنت هاوتاندون های نواحی دیگربدن مانندهورمون هایی که اطراف زانواست گرفته میشود واین ناحیه دچارنقص هورمونی میشود.

 

  • - گردآوری: تبیان گلستان
  • - منبع: تبیان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان