عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - Saturday 8 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

اعتدال امام رضا (ع) و شکست خلیفه عباسی

۱۳۹۵/۹/۵ تعداد بازدید: ۳۳۸
print

حجت‌الاسلام علی عسکری - امام رئوف حضرت رضا علیه‌السلام ولی نعمت ما ایرانی‌ها است، سالها است با او زندگی می‌کنیم

 اعتدال امام رضا (ع) و شکست خلیفه عباسی

 حجت‌الاسلام  علی عسکری - امام رئوف حضرت رضا علیه‌السلام ولی نعمت ما ایرانی‌ها است، سالها است با او زندگی می‌کنیم. در نهایت خضوع و ادب در برابر بارگاه نورانی‌اش ایستاده و از روی معرفت بر او سلام کرده و در مواردی هم که کمتر به گناه آلوده هستیم، پاسخ سلام خود را از حضرتش دریافت می‌کنیم. امامی که در زیارتش می‌خوانیم « اَشْهَدُ اَنَّکَ تَشْهَدُ مَقامیَ وَ تَسْمَعُ کَلامِی وَ تَرُّدُ سَلامی» شهادت می‌دهم که تو جایگاه مرا می‌دانی، کلام مرا می‌شنوی و جواب سلام مرا می‌دهی با این حال همیشه صحبت از غربت آن حضرت است به اینکه چه شد آن حضرت با اراده و خواست ظالمانه و شیطانی خلیفه از مدینه دور شد و در غربت به شهادت رسید؟

در پاسخ باید گفت:
1-    دوران حضور امام رضا (ع) در مدینه دوران طلائی بود. او با استفاده از فرصت پیش آمده بویژه در پنج سال جنگ قدرت فرزندان هارون خلیفه عباسی یعنی امین و مأمون به نشر معارف اهل بیت عصمت و طهارت همت گمارد و از راه تربیت کادر، نفوذ خودش را گسترش دهد و به قدرت بلامنازعی در مدینه تبدیل شود. پس از پیروزی مأمون بر امین، خلیفه عباسی احساس خطر کرد. روی همین جهت بود که با زیرکی و نیرنگ خاصی، انتقال وجود مبارک حضرت را از مدینه به مرو و خراسان که پایتخت خودش در آن قرار داشت طراحی کرد.

2-    مأمون در نامه‌ای خطاب به حضرت نوشت: ای پسر رسول خدا من آگاهم به فضل تو و علم تو و زهد تو و پارسایی تو و می‌بینم تو را محق‌تر به خلافت از خودم و پیشنهاد می‌کند حضرت خلافت را بپذیرد ولی حضرت نمی‌پذیرد و چون سیاست نرمش شیطانی او در حضرت اثر گذار نشد با تهدید به قتل و از راه زور و اجبار او را به خراسان آورد و گفت: اگر بطور عادی ولایتعهدی مرا نپذیری مجبورت خواهم کرد که بپذیری و اگر نپذیری گردنت را خواهم زد.

3-    امام رضا علیه‌السلام بنا به وضع پیش آمده از روی اضطرار با شرایطی که خودش تعیین کرد و مأمون آن شرایط را پذیرفت حسب ظاهر ولایتعهدی را پذیرفت. آن حضرت در پاسخ به سوال یکی از عوامل افراط که از روی اعتراض گفت: چرا ولایتهعهدی را پذیرفتی؟ فرمود: همچنانکه جدم علی (ع) بیعت را پذیرفت و همچنانکه یوسف پیامبر (ع) کارگزاری پادشاه کافر مصر را پذیرفت و ...

4-    اصرار مأمون به پذیرش خلافت و یا ولایتعهدی امام رضا (ع) بازی سیاسی خطرناکی بود که حضرت از پیامدهای آن به خوبی خبر داشت. عنوان ولایتعهدی جنگ نرم و حرکت شیطانی بود که مأمون پدید آورده بود او می‌خواست برای تحکیم خواسته‌های نفسانی و کسب زعامت و رهبری مطلق خودش بر امت اسلامی، که لایقش نبود و شرایط آن را نداشت از اعتبار معنوی حضرت خرج کند و بدین خاطر بود که در روز اول ولایتعهدی حضرت امام رضا (ع) را در کنار خود در کاخ نشانید و به (عباس) خطیب دربار گفت سخن بگوید و او اعلام کرد: مردم بناچار خورشید و ماه را در کنار هم لازم دارند تو خورشیدی و این آقا (امام رضا (ع)) ماه است که در پرتو و در کنار خورشید است.

5-    مأمون در بیان فلسفه و دلیل انتخاب امام رضا (ع) به مقام ولایتعهدی خودش در نامه‌ای به سران خاندان بنی‌العباس می نویسد: فَاَرَدْنا اَنْ نَجْعَلَهُ وَلّی عَهْدِنا لِیکُون دُعائهُ لَنا – او را ولی عهد قرار دادیم تا مبلغ دستگاه خلافت باشد و به عنوان تأییدگر کارهای ما شناخته شود او در ادامه می‌گوید: او را از مدینه دور ساختیم و در کنار خود نشانیدیم برای اینکه از انقلابیگری رهروان وی بر علیه دستگاه خلافت در امان باشیم و او با این عنوان مشروعیت خودش را از دست بدهد.

6-    در تقابل با سیاست مزدورانه و خطرناک مأمون، حضرت رضا (ع) پس از گذشت چند صباحی از اتفاق ولایتعهدی بطور آشکار در خطابه و سخنی فرمود: پروردگارا تو مرا نهی کردی از اینکه خود را به دست خودم به هلاکت بیندازم. ولیعهد شدنم همچون یوسف و دانیال از روی اضطرار بود. هیچ عهدی نیست مگر عهد و پیمان تو، ولایتی نیست مگر از پیش تو، پس مرا موفق بدار به اقامه دین خودت و زنده کردن سنت رسولت. زیرا تو مولی و یاری‌رسانی. وَ نِعْمَ الْمَوْلی وَ نِعْمَ النصیر

7-    حضرت رضا (ع) با استفاده از جایگاه حکومت و ابزار حاکمیت بدون اینکه کسی را عزل و نصب کند و یا امتیازی به مأمون بدهد راه میانه و اعتدال را برای مبارزه سیاسی با مأمون پیشه کرد و با سیاست‌های الهی در برابر تزویر و شیطنت مأمون مکر سیاسی او را خنثی کرد و در یک فرایند مثبتی با انجام مناظره های علمی و بیان فلسفه احکام به احقاق حق ولایت به معنی واقعی کلمه همت گمارد. روشهای معنوی و روشنگرانه حضرت باعث شد آوازه او شکل جهانی به خود بگیرد و زیرک‌ترین خلیفه عباسی را به شکست وا دارد.

8-    پس از خوانده شدن یک نماز باران توسط حضرت و آمدن باران که نشانگر پیوند عمیق آن امام همام با خدا بود، قاطبه مردم دور حضرت حلقه زده و شعار می‌دادند: (هَنیأ لِوَلِدِ رَسوُل الله) کرامت الهی و بارش باران، مبارک باد بر فرزند رسول خدا (ص). در چنین وضعی یکی از سمپادهای مأمون خطاب به او گفت: تو با آوردن او به خراسان و ولیعهد قرار دادنش قبر خودت را کندی. بر عکس آنچه که فکر کرده بودی علی بن موسی‌الرضا نه تنها عامل تأیید برای تو نبوده و نیست بلکه مهمترین تهدید برای خلافت و قدرتت محسوب می‌شود. می‌بینی که مردم به جای تو او را دوست می‌دارند و به او عشق می‌ورزند تا آنجا که عشق به او تا عمق جان مردم ریشه دوانیده است.

9-    اینجا بود که مأمون تصمیم به قتل و شهادت امام رضا (ع) گرفت و سرانجام او را مسموم و شهید کرد.
اعتدال، میانه‌روی و تدبیر ارزشمند امام رئوف و عالمانه عمل کردن او باعث شکست خلیفه عباسی بود. خلیفه ای که دوروئی و نیرنگ را به اوج خودش رسانده بود.
در دغل کاری او همین بس که خودش بطور مستقیم قاتل حضرت رضا (ع) بود با این حال شال عزا به گردن آویخته بود و در پشت تابوت جنازه حضرت گریه می‌کرد و اعلام عزای عمومی نمود و به زنان محله نوغان اجازه داد تا جنازه حضرت را گل باران نمایند.

  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان