عضويت ورود
نام کاربری: رمز عبور:
Tebyan Islamic Propagation Office in Golestan
مقام معظم رهبری
 آرشيو اخبار:
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 4 August 2020
مرکز مشاوره آنلاین

بخش مشاوره آنلاین پورتال به منظور طرح سوالات راه اندازی شده است. شما میتوانید سوالات خود را در زمینه های مختلف ازجمله مذهبی، خانوادگی و غیره... مطرح کرده و توسط متخصص بررسی و به آنها پاسخ داده می شوند.
برای طرح سوال یا مشاهده ی سوالات دیگران، وارد بخش مشاوره آنلاین شوید.

مشاوره آنلاین

لینک های تصویری

انواع نارسایی های کبد و راههای پیشگیری از آن

۱۳۹۵/۸/۱۰ تعداد بازدید: ۳۱۰
print

نارسایی کبدی به تنهایی یک بیماری نیست بلکه شرایطی است که در جریان بیماری هایی از قبیل هپاتیت های ویروسی، هپاتیت های دارویی و غیره ایجاد می شود.

انواع نارسایی های کبد و راههای پیشگیری از آن

 

 
  دکتر شایسته فوق تخصص گوارش و کبد درباره نارسایی کبدی گفت: نارسایی کبدی به تنهایی یک بیماری نیست بلکه شرایطی است که در جریان بیماری هایی از قبیل هپاتیت های ویروسی، هپاتیت های دارویی و غیره ایجاد می شود. در نارسایی کبدی، کبد نمی تواند نیازهای بدن از قبیل دفع سموم تولید شده در بدن، دفع مواد تشکیل شده از متابولیسم گلبول های قرمز و هموگلوبین های خون و دفع برخی از فلزات سنگین در بدن از قبیل مس را انجام دهد.

وی افزود: همچنین در نارسایی کبدی، کبد توان تولید کردن برخی از مواد مانند آلبومین که جزو فاکتورهای انعقاد خون هستند را ندارد؛ آلبومین پروتئین مورد نیاز بدن است و حجم خون را نگه می دارد.

انواع نارسایی کبدی
دکتر شایسته ادامه داد: نارسایی کبدی می تواند به دو صورت حاد و مزمن ایجاد شود. در حالت حاد، هپاتیت های ویروسی و دارویی، بعضی از سموم شیمیایی، مصرف زیاد مشروب و اختلال عروقی کبد از مهمترین عواملی هستند که موجب ایجاد نارسایی حاد کبد در افراد می شوند.


علایم نارسایی حاد کبدی ممکن است در ابتدا به صورت علایم هپاتیت ظاهر شوند و در ظاهر، شکل کلی یک هپاتیت را داشته باشد. ممکن است فرد دچار زردی چشم و یرقان شود که همزمان با بررسی علت، مشخص می شود که آنزیم های بدن افزایش یافته اند. این علایم تنها در مرحله اولیه ظاهر می شوند و در مرحله بعدی مشخص می شود که فرد دچار نارسایی کبدی است. شایسته درباره نارسایی های کبدی که به علت هپاتیت ها ایجاد می شوند، اظهار کرد: هپاتیت می تواند خفیف و شدید باشد و هرچه هپاتیت شدیدتر شود، نارسایی کبدی نیز خطرناک تر می شود. حدود 90 درصد افرادی که در این حالت قرار می گیرند، فوت می کنند.

در نارسایی کبدی چه اتفاقی می افتد؟
در شرایط نارسایی کبدی مزمن، کبد ابتدا دچار تغییراتی کم شده و این تغییرات پس از گذشت زمان پیشرفت می کنند. همچنین هپاتیت های مزمنی هستند که تبدیل به سیروز کبدی می شوند. کبد در سیروز کبدی، ابتدا می تواند نیازهای بدن را تا حدودی برطرف کند و بعد از آن، وارد مرحله ای می شود که توانایی رفع نیازهای خیلی عادی را نیز ندارد، پس فرد دچار زردی چشم و صورت، اختلال انعقادی، ورم و جمع شدن آب در شکم می شود. بیمار همچنین دچار اختلال در سطح هوشیاری می شود و ممکن است حتی به کما برود. در حالت نارسایی کبدی حاد نیز فرد دچار اختلال انعقادی و کما می شود.

 

,کبد, بیماریهای کبدی, نارسایی کبدی,مقالات پزشکی و بهداشتی،توصیه های پزشکی ، بهداشت

علایم نارسایی حاد کبدی ممکن است در ابتدا به صورت علایم هپاتیت ظاهر شوند

 

چگونه می توان از نارسایی کبدی پیشگیری کرد؟
در نارسایی کبدی باید در ابتدا عوامل یا بیماری های زمینه ای و راه های انتقال بیماری ها شناسایی و رفع شوند. از مهمترین علل هپاتیت های مزمن، هپاتیت B و C است که موجب نارسایی کبدی می شوند. راه های انتقال بیماری ها، بیشتر وسایل آلوده ای هستند که خون آلوده را وارد بدن می کنند. سرنگ ها و سوزن های آلوده ای که افراد معتاد با آن ها تزریق انجام می دهند، انجام روابط جنسی پرخطر، خالکوبی و تاتو، استفاده از وسایل دندان پزشکی و جراحی استریل نشده و استفاده از وسایل شخصی به صورت مشترک در خانواده، عوامل انتقال بیماری ها و ایجاد نارسایی کبدی در افراد هستند. انتقال بیماری هپاتیت از طریق مادر به کودک و مصرف الکل، از دیگر عوامل ایجاد نارسایی کبد هستند.

مصرف خودسرانه دارو، ممنوع
دکتر شایسته با بیان این که کمتر دارویی است که به کبد صدمه ای نزند، اظهار کرد: استفاده از داروهایی مانند استامینوفن کدئین و مصرف داروهای گیاهی و غیراستاندارد و استفاده از داروها با معرفی از سوی دیگر افراد بدون تجویز پزشک، می توانند عواملی باشند که موجب نارسایی کبدی در فرد شوند.

شایسته درباره ایجاد نارسایی کبدی در افراد بزرگسال و جوان ترها گفت: شانس ابتلا به نارسایی کبدی به علت آن بستگی دارد. در بزرگسالان شانس مبتلا شدن به هپاتیت بیشتر است و علایم و پیامدهای آن نیز می تواند خیلی شدیدتر شود ولی در سنین پایین اگر هم افراد دچار هپاتیت نوع A و B شوند، بیماری علایم کمتری را از خود نشان می دهد.

توصیه هایی برای همه برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کبدی
وی برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کبدی توصیه کرد: افراد در ابتدا باید نکات بهداشتی را رعایت کنند. در هنگام رفتن به آرایشگاه وسایل شخصی خود را به همراه داشته باشند، هر کدام از اعضای خانواده از وسایل شخصی خود استفاده کرده و از داروهایی که بدون تجویز پزشک معرفی می شوند؛ جدا خودداری کنند. همچنین افراد، از مصرف قارچ هایی که بسته بندی نشده اند خودداری کنند چون یکی از عوامل ایجاد هپاتیت همین قارچ های آلوده است که در نهایت منجر به نارسایی کبدی می شود.

مقالات پزشکی و بهداشتی - isna.ir


  • - گردآوری: تبیان گلستان
نظرات

 نام:
 *نظر:
ملاقات عمومی مدیر کل

ملاقات عمومی با مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان گلستان

هرهفته روزهای سه شنبه


ارتباط مستقیم با مدیر کل
از طریق پورتال

 

کنگره شعر اهل بیت (ع...

برگزاری کنگره شعر اهل بیت (ع) در گلستان

 

مسابقه ویژه

برای شرکت در مسابقه

جشنواره قرآنی آوا ها و

نغمه های قرآنی 

از دکمه زیر استفاده کنید 

 

 

برای شرکت در مسابقه

مهمانی لاله ها

از دکمه زیر استفاده کنید

 

 

 

                                                                         برای شرکت در مسابقه

مسابقه حضرت امام خمینی(ره)

از دکمه زیر استفاده کنید 

  

 

برندگان مسابقه 30 روز رمضان